четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Све регионалне конфликте могуће решити у наредних пет до десет година
Хроника

Борис Тадић: Све регионалне конфликте могуће решити у наредних пет до десет година

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 03. септембар 2011.

Све регионалне конфликте у југоисточној Европи могуће је решити у наредних пет до десет година, изјавио је председник Србије Борис Тадић.

Он је за „Блиц“ на крају деветог Унесковог самита шефова држава југоисточне Европе под називом „Савремена уметност и помирење у југоисточној Европи“, рекао да само политика помирења регион води у ЕУ.

-Верујем да тој политици нема ваљане алтернативе - или нам опет предстоје сукоби. Ја никада не могу да подржим сукобе, већ трагам за рационалним решењем“, рекао је Тадић, изразивши наду да ће га у томе подржати и остали политички лидери у региону.­

Помирење, сарадња у региону И рашчишћавање И превазилажење болних догађаја из прошлости биле су главне јавне поруке председника земаља региона Западног Балкана јуче у Виминацијуму. Међутим, у неформалним разговорима, једна од главних тема била је чињеница да, иако председници добро сарађују, владе у региону инсистирају на разликама И не решавају питања избеглица, граница, културног блага.

Домаћин скупа председник Србије Борис Тадић је тим поводом за “Блиц” рекао:

- Политичари су људи који заступају интересе институција које представљају. То важи за председнике држава. Ми имамо одличне односе, не постоје међу нама никакве размирице. Није наша обавеза да све покријемо плаштом испод кога се не виде проблеми. Они постоје и долазе из прошлости И ми имамо задатак да их решавамо. Драматично поправљање односа између Србије и Хрватске не значи да не постоји серија проблема које морамо рационално да решавамо, а не у атмосфери врелих емоција.

На скупу је усвојена Декларација о изградњи међусобног поверења, а поред Тадића учествовали су и председник Хрватске Иво Јосиповић, Црне Горе Филип Вујановић, Македоније Ђорђе Иванов, Бугарске Георги Прванов, Албаније Бамир Топи, члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић, генерална директорка Унеска Ирина Бокова, као и министри културе Грчке, Румуније, Молдавије.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер