уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Србија - недовршена кућа
Хроника

Борис Тадић: Србија - недовршена кућа

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 03. јануар 2011.

Ове године Србија мора да добије статус кандидата, заврши сарадњу са Хашким трибуналом, оконча реформу правосуђа, донесе закон о реституцији, настави борбу против организованог криминала и корупције и заврши капиталне инфраструктурне пројекте, оценио председник Борис Тадић. Србија је као недовршена кућа, каже Тадић.

Председник Србије Борис Тадић изјавио је да 2011. година мора бити посвећена реализацији развојних циљева од којих ће зависити добробит грађана и државе у предстојећој деценији.

"Србија ове године мора да добије статус кандидата за чланство у ЕУ, да заврши сарадњу са Хашким трибуналом, да оконча реформу правосуђа, да донесе закон о реституцији, да настави борбу против организованог криминала и корупције и да заврши неке капиталне инфраструктурне пројекте", рекао је Тадић у интервјуу агенцији Танјуг.

Према његовим речима, Србија је као недовршена кућа.

"Тешкоће које данас осећају сви грађани последица су чињенице да је много тога неучињеног што је морало бити довршено у многим деценијама у прошлости, али истовремено, и недовољно одлучности нас данас да покренемо неке процесе који су веома тешки и рискантни, али за које мора да се плаћа цена", истакао је председник Тадић.

Председник је рекао да је спреман да у наредном периоду анализира ситуацију у којој се налазимо са својим политичким партнерима, али не само са њима, већ и са интелектуалцима, експертима, професорима, представницима невладиних организација, како би сагледали могућности да Србија, за разлику од многих земаља у окружењу, пронађе пут из ових тешких околности у којима се данас налази.

"Чекају нас још бројна искушења. Комплексан је политички процес пред нама, а спољнополитички дијаграм није једноставан и није најповољнији за решавање економских проблема. Али, ситуација је таква каква јесте", рекао је Тадић и истакао да, упркос околностима, Србија мора снажно да уђе у европске интеграције и реформе.

Морамо, такође, да будемо оптимистични, каже председник Србије, да не подлежемо атмосфери која је онеспокојавајућа, атмосфери у којој се извлачи закључак да нема никакве шансе и да је све безвредно.

"То уопште није истина. Морамо бити оптимистични јер имамо стварно реалне капацитете да изађемо из ове кризе, чак боље него земље које се данас диче да имају бољу позицију од Србије", поручио је председник Тадић.

Навика за пропуштање прилика

Председник је указао да је наша земља из прошлости наследила и традиционалне слабости у привређивању и администрацији, али и навику да пропушта прилике.

"Србија никада не пропусти прилику да пропусти прилику, ми смо земља која је пропуштала много прилика, и последњих година, не само у протеклих неколико деценија, и више немамо право ни на једну пропуштену прилику", објаснио је Тадић и указао да ће наша земља у 2011, без обзира на не сасвим повољне спољнополитичке околности, морати снажније да наступи у процесу евроинтеграција и реформи.

"Морамо да окончавамо етапе развоја са одређеним делима и то је основна идеја. Очекујем да ће свака следећа влада остављати грађанима конкретна дела", рекао је председник Србије.

Србији је, по његовом мишљењу, потребан национални консензус о питањима развоја, а не серија непрекидних ванредних избора, јер то значи ванредно стање у политичком смислу у континуитету и искључује могућност да озбиљно радимо на решавању проблема грађана.

"Ако будемо живели у непрекидном изборном времену онда неће ни администрација, нити ће министри, нити ће политичари, нити ће било ко обављати своје надлежности и ми ћемо бити у перманентној недовршености, што неће бити добро за нас ", истакао је Тадић.

"Велика је ствар да једна земља има изборни процес који је редован. За Србију је и то доказ да је успоставила политичку стабилност, што ће да цене и Европска унија и инвеститори, а без инвеститора и ЕУ нема ни побољшања живота грађана", констатовао је председник Тадић.

Расправа о плану "Србија 2020." 

Председник Србије стога очекује озбиљну расправу о стратешком плану развоја "Србија 2020.", како би се тај, како је истакао надстраначки, документ унапредио, ако је могуће, новим сугестијама и решењима.

Тај план, како је објаснио, нема тактичку, већ стратешку димензију, и његово усвајање је неопходно како би Србија могла да нађе своје место у европским стратешким пројекцијама и рачуна на чланство у ЕУ у предстојећој деценији.

"Међутим, енергија која је уложена да се одмах на првом кораку сруши први и једини план којио је у последњих неколико деценија настао у Србији, а који има идеју да се развијамо корак по корак у наредних десет година и да остваримо у економском, технолошком, образовном и демографском смислу нове пројектоване резултате сведочи о томе колики је отпор у нашој земљи, традиционални и инстинктивни, према било каквом планираном понашању", оценио је Тадић.

"Ми смо народ који је познат по томе што је шампион у импровизацији, али реализација и доношење планова никако нам не иде. Ја то могу као психолог да разумем, али се од тога не живи боље", казао је Тадић.

Председник Србије је, ипак, уверен да ће "Србија 2020." постати национални план и да ће сви друштвени чиниоци дати трезвенији суд о њему после новогодишњих и божићних празника.

Како је истакао, јавна расправа о стратешким правцима развоја Србије биће прилика и да они који се декларативно залажу за евроинтеграције и напредак Србије, а данас прижељкују изборе, докажу да су спремни да у практичном смислу допринесу бољитку земље.

Избори у овом тренутку нису потребни

"Избори у овом тренутку нису продуктивни и сами по себи не доносе ништа ново, јер и странке које се залажу за изборе нису изашле ни са каквим решењима за економску кризу или са планом имајућу у виду тешкоће са којима се суочавају земља, привреда и грађани", рекао је Тадић.

"Ниједног тренутка ми нисмо од опозиције чули алтернативни економски приступ светској кризи, ниједног тренутка нисмо од тих странака добили предлог за вођењу другачије економске политике, нити за прикупљање нових инвестиција у области стратешког развоја", оценио је председник Србије.

Председник каже да је спреман да заједно са свим политичким чиниоцима и друштвеним структурама сагледа могућности да држава превазиђе тешкоће у којима се налази.

Да би напредак био могућ, мора се, према његовим речима, понекад посезати и за болним мерама које можда у првом тренутку немају подршку већине грађана, а то значи и да политичари на себе морају почети да преузимају ризике и одговорност.

Изборни систем Србије, како је констатовао, не стимулише такав вид понашања, јер је у овоме тренутку председник државе једина политичка фигура коју грађани бирају непосредно и коју сматрају одговорном за све своје проблеме.

"Мислим да нам је много примеренији мешовити изборни систем у којем има и пропорционално дефинисаних гласова, али и један део посланика бива изабран на већинским изборима директно од стране грађана, да би грађани знали ко су људи одговорни за њихове проблеме и ко је одговоран да реализује план који се дефинише на почетку избора. Много проблема потиче од тога што је наш политички систем недовољно ефикасан, и некад се не зна ко је за шта одговоран", констатовао је Тадић.

Поводом најављених разговора представника владајуће коалиције о реконструкцији Владе, Тадић је рекао да ће о тој теми бити речи ових дана.

"Потребно је мирно и трезвено размислити о томе шта треба учинити, и направити план о обавезама и задацима имајући у виду план који смо дали грађанима уочи избора 2008. године и онда размислити о томе да ли треба извршити реконструкцију или треба имати нека друга решења", истакао је председник.

Дијалог Београда и Приштине

Када је реч о преговорима о Косову и Метохији, који би требало да започну ове године, Тадић је поручио да је Србија спремна за разговоре, али да чека да иста спремност буде исказана и у Приштини.

Дијалог је, како је нагласио, једини начин да Србија остварити своја легитимна права, јер у супротном има стање замрзнутог конфликта.

Београд је, како је поручио, спреман за флексибилни дијалог и нема амбицију да политичко стање на Косову враћа на ниво од пре 1999. године јер то је нереалистично.

"Тај дијалог неће бити кратак и захтеваће одређено време, биће нам потребан национални консензус у Србији када је то питање на дневном реду, и верујем да можемо да га постигнемо. Мислим да је прошло време лажног и неделотворног патриотизма у коме су само јаке речи а врло слаба дела", закључио је Тадић.

Председник није могао да предвиди када ће дијалог Београда и Приштине отпочети, јер је извештај специалног известиоца Савета Европе Дика Мартија отежао формирање владе на Косову.

"Постоје разне стратегије када су у питању албански представници на КиМ. Једна од њих је да се што пре иде у дијалог и формира влада. Разматра се и могућност да се можда на неки начин чак и понове избори на КиМ јер не постоји могућност да се формира стабилна влада са чврстом већином па да онда буде продужен на вештачки начин и процес уласка у дијалог", рекао је Тадић.

Оно што је сасвим сигурно, истакао је, то је да утицај организованог криминала у читавој социјалној и политичкој структури на Косову и Метохији не доприноси ефективном дијалогу, зато што криминал има интерес да стално буде ванредно стање а не да се неки конфликт реши и уђе у стање правне сигурности.

"То је такође проблем за читав регион. Као што је и Србија представљала проблем за читав регион док пре две и по године нисмо кренули у одлучну борбу против криминала, што је завредило међународну подршку и признања", закључио је председник Србије.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер