петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Србија не може да се развија без Немачке
Хроника

Борис Тадић: Србија не може да се развија без Немачке

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. октобар 2011.

Председник Србије Борис Тадић и званичници економски веома моћне немачке покрајине Баден-Виртемберг констатовали су данас да две земље имају велики потенцијал за продубљивање економске сарадње и стратегијско повезивање.

"Наши односи су кроз историју имали осцилације, али, уверен сам да Србија не може креирати свој развој без Немачке. Исто тако сам уверен и да Србија може бити поуздан партер Баден-Виртемберга и Немачке у свом делу Европе", поручио је председник Тадић на другом заседању Заједничке комисије Србије и те немачке покрајине.

То уверење потврдили су данас и премијер и министри Баден Виртембрега. Премијер Винфрид Кречман приметио је дан ово није први пут да Тадић посећује његову покрајину.

"Ипак, увек је част дочекати га и ово је добра прилика да се настави добра сарадња Баден Виртемберга и Србије", рекао је Кречман.

Министар за европске и међународне послове немачке покрајине Баден Виртемберг Петер Фридрих изјавио је да ће се и лично и као премијер те немачке покрајине у Бриселу залагати за даље евроинтеграције Србије.
"После Хрватске, на реду је Србија", рекао је Фридрих.

Он је такође истакао и значај и важност постојања Заједничке комисије Баден-Виртемберг - Србија, као промотера веза Немачке и Србије. То међувладино тело, основано пре девет година, данас је у Пфорћајму код Штутгарта усвојило закључке који би у будућности, између осталог, требало да резултирају појачаним присуством компанија из Баден-Виртемберга на српском тржишту.

Тадић је указао на заинтересованост наше земље да привуче инвеститоре из те покрајине. Срби и Немци су, како је констатовао, произвођачке нације, што потврђује око 360 немачких компанија које послују у Србији, и у односима две државе постоје бројне неискоришћене шансе.

"Ми никада нећемо одустати од тога да доведемо 'Мерцедес' у Србију. Пре неколико година били смо јако близу и 'Мерцедес' је изабрао Мађарску. Знам да им тамо није тако добро као што би им било у Србији", рекао је он.

Тадић је истакао и потенцијале развоја односа Србије и покрајине Баден- Виртемберг у областима културе и науке.

"Око 700. 000 грађана пореклом из Србије данас живи у Немачкој и сви они говоре немачки као матерњи језик. То је 10 одсто становника Србије, то су људи који немачку културу носе у себи и Србију цине ближе Немачкој", објаснио је он. 

Потпредседнк Владе Србије Божидар Ђелић, који је копредседавао састанком Заједничке комисије, констатовао је да је трговинска размена Србије и Баден-Виртемберга износи око 250 милиона евра. Он је навео пет приоритета у будућој сарадњи Србије и те немачке покрајине.

"Ми волимо да производимо. 'Сименс' производи генераторе у Суботици, 'Леони' од 55 хиљада запослених у Србији има најпродуктивнију фабрику. Вема пазимо на аспекат продуктивности и знамо да морамо да будемо медју најбојима у свету", рекао је Ђелић.

Србији би, како је додао, од велике помоћи биле и инвестиције у области инфраструктуре, а на данашњем састанку пажња је усмерена на могућност изградње мултимодалне луке у близини Београда.

Трећи приоритет су, према његовим речима, обновљиви извори енергије и чисте технологије, четврти приоритет је безбедност, а пети је сарадња у области образовања и науке.

"Желимо да научимо од мајстора, а Баден-Виртемберг је један од мајстора Европе", закључио је Ђелић.

Председник Тадић ће вечерас у Пфорћајму говорити и на оснивачкој седници Друштва немачко-српског пријатељства, чији је кооснивач посланик Бундестага из редова демохришћана (ЦДУ) и председавајући парламентарног Одбора за послове ЕУ Гинтер Крихбаум.

Тадић ће, по завршетку данашње посете Баден-Виртембергу, отпутовати у Париз где ће у среду учествовати у раду форума лидера генералне конференције УНЕСКО и разговарати с генералном секретарком те организације УН Ирином Боковом.

(Блиц)  

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер