субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Србија не може да издржи ову кризу без задужења
Хроника

Борис Тадић: Србија не може да издржи ову кризу без задужења

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 11. новембар 2010.

Србија се задужује, јер не може да издржи ову кризу без задужења, али не срљамо – рекао је Борис Тадић

Борис Тадић, председник Србије, истакао је да грађане и у 2011. очекује веома тешка година и да ће држава узимати кредите. Када то буде чинила она неће срљати, већ ће водити рачуна да јавни дуг не оптерећује друштвени производ. Он је, отварајући други Сајам локалне самоуправе у Хали спортова у Новом Београду, нагласио да држава мора водити реалну привреду. По његовим речима, наша земља први пут у последњих неколико деценија улаже напор да грађани зарађују сразмерно томе колико производе.

– То је инвестиција у нашу децу, јер на тај начин креирамо реалну привреду која има шанси да за неколико година буде просперитетна. У супротном, можемо доћи у ситуацију у којој су данас и неке државе ЕУ, да не можемо да плаћамо наше обавезе – нагласио је Тадић.

Председник Републике је додао да због неравномерног развоја проблеми нису једнаки у свим деловима државе, због чега је неопходан што виши ниво солидарности међу општинама.

 – Немамо право на себичност, јер је она, најчешће, последица сиромаштва и дуготрајног заостајања. Молим вас да на овом сајму покажете солидарност и видите који су вам слободни ресурси како би се Краљевчанима помогло, јер ће можда и сутра вашим општинама требати помоћ – казао је Тадић.

Општине морају проналазити начине да помажу себи тако што ће контактирати инвеститоре и покушавати да их привуку у своју средину. Републичка влада ће настојати да омогући локалним самоуправама да се развијају тако што ће изградити инфраструктуру која је деценијама била запостављана. Он је додао да сви очекују помоћ од државе и да погрешно верују како је она та која поседује неограничени трезор.

Градоначелник Београда Драган Ђилас истакао је да се мора радити на привлачењу инвестиција у слабије развијене општине.

– Београд је највећи заговорник равномерног развоја Србије, а у мени ћете имати највећег заговорника позитивне дискриминације која Србији обезбеђује равномеран развој. Сваке године у Београд дође 25.000 људи других места. То је огроман притисак на овај град и интерес престонице је да се развијају остали урбани центри у Србији. Људи неће остати у родним селима и градовима уколико им се не омогући да живе од свог рада – казао је Ђилас.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер