субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Србија економски стабилна најмање шест месеци
Хроника

Борис Тадић: Србија економски стабилна најмање шест месеци

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 13. април 2009.
Председник Србије Борис Тадић изјавио је данас да мере Владе Србије за смањење последица економске кризе дају резултате и да ће Србија имати макроекономску стабилност највероватније наредних годину дана.

Тадић је гостујући на телевизији Б92 рекао да је Влада Србије на време реаговала, да мере за ублажавање последица кризе већ имају ефекте и да је аранжманом са Међународним монетарним фондом (ММФ) обезбеђено очување макроекономске стабилности за најмање шест месеци и највероватније годину дана.

„Сви параметри које имамо говоре да су мере добре и да досад дају резултате, а да нове које планирамо са ММФ-ом обезбеђују стабилност најмање за следећих годину дана”, рекао је Тадић и додао да га је и премијер Србије Мирко Цветковић у разговору „убедио” у квалитет тих мера.

Оценио је да је Србија у бољем положају од земаља у окружењу, јер је обезбедила аранжман са ММФ-ом, претходне мере усмерила на повећање ликвидности предузећа и завршила изборне циклусе, и поручио да ће пратити спровођење тих мера и упозорити ако буде оценио да је правни и економски поредак земље доведен у питање.

Тадић је рекао да је забринут због економске кризе, али да верује да су мере добре, јер се на основу свих параметара може проценити да Србија неће бити у ситуацији да објави банкрот зато што су мере за ублажавање последица донете на време.

„Србија је међу првима реаговала и не каска за другим државама”, рекао је Тадић и додао да многе земље у окружењу нису успеле да постигну аранжман са ММФ-ом, нити предузеле мере којима би заштитиле предузећа и припремају се за изборе.

Према његовим речима, криза је шанса за Србију, да се реше проблеми и „поспреми по кући” и да Србија постане стабилно демократско друштво.

Председник Србије рекао је да ће се борити за очување „продуктивних радних места” и подсетио на одлуку о редукцији запослених у државном апарату који представљају вишак.

Он је проценио да ће протеста и штрајкова бити и да људи имају право да незадовољство искажу на миран начин, али да ће држава реаговати ако тим протестима буду нарушени закони и демократија.

Поручио је да они који изгубе посао могу да протестују, али да би требало истовремено да конкуришу за нови посао, преузму одговорност и покушају да овладају неком новом вештином која ће им обезбедити будућност.

(Бета)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер