петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Потребно је уважити и српску и албанску реалност на Косову
Хроника

Борис Тадић: Потребно је уважити и српску и албанску реалност на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 11. децембар 2011.

БЕОГРАД  – Председник републике и Демократске странке Борис Тадић изјавио је у Београду да је будућност Србије искључиво у Европској унији, и да се једино ту може решити питање Косова што је један од најважнијих националних интереса.

Тадић је у готово педесетоминутном говору члановима Главног одбора своје странке који заседа у Сава центру, истакао да је „корачање ка Европској унији” главни стратешки правац Србије.

„И када су у питању економска будућност, и наука и образовање, и Косово, у свим доменима, немогуће је замислити да Србија буде успешна без корачања ка ЕУ”, изјавио је Тадић.

Србија, како је навео Тадић, води политику „и чланство у ЕУ, и Косово, и од тога не одустаје”.

„Наивна је политика у којој се предлаже одустајање од легитимних интереса државе, али је она која питање Косова ставља изнад живота људи - опасна”, указао је Тадић.

Он је такође нагласио да оне који предлажу замрзавање конфликта треба питати уз чију помоћ ће се решити тај конфликт, а оне које предлажу преокрет - како ће објаснити Србима на Косову да губе права која већ имају, уколико се прихвати Ахтисаријев план.

Према његовим речима, Србији је потребна победничка политика и политика „и ЕУ и Косово”.

„Ми знамо да направимо баланс, али без подршке других земаља не може се решити тај проблем”, рекао је Тадић и додао да Србија хоће да нађе решење у дијалогу са „саговорницима из Вашингтона, Москве, Брисела и Пекинга, али и албанским саговорницима”.

Србија, рекао је, има предлог за решење косовског проблема, а то је уважавање две реалности - српске и албанске.

Демократска странка је увек тражила решења за све проблеме, па и за питање Косова и Метохије, рекао је Тадић и подсетио да је и убијени премијер Зоран Ђинђић непосредно пред атентат изашао са предлогом за поделу Покрајине, који данас велике земље одбацују.

Тадић је такође указао да се питање Косова не може решити уколико је земља економски ослабљена:

„Економско питање је највећи проблем, не косовско. Са снажним економским решавањем проблема решава се и косовско питање, а само решавање косовског не може обезбедити решавање економског проблема у земљи”, рекао је лидер ДС. Тадић је упозорио да Србија мора избећи било коју меру која је води у „заостајање, политичку нестабилност и немире”.

Председник Демократске странке (ДС) Борис Тадић сматра да само политика промена, какву води ДС, а не „политички кукавичлук”, може донети поверење и гласове на изборима.

„Само весници промена могу да донесу гласове. Промене не доносе политичке кукавице, ни они који не смеју да се изјасне о барикадама и Резолуцији 1244”. Промене, како је истакао, могу да донесу само они који су спремни и на одлуке које у том тренутку немају подршку грађана.

Тадић је казао да је то мисија и вредност ДС у којој „не постоји нико ко није ризиковао својим животом, а један од њих био је и покојни премијер Зоран Ђинђић”.

Он је рекао да процеси криминализације потичу из 1990-их година, а да су највеће афере биле у време владе Војислава Коштунице, наводећи аферу ВАЦ, Колубару.

„Морамо да корачамо напред и у ситуацији тешке економске кризе и проблема наслеђених из прошлости”, истакао је Тадић наводећи да сви који обећавају инвестиције, благостање и берићет, обмањују јавност.

Тадић је оценио да је оставка функционера те странке Божидара Ђелића на функцију потпредседника Владе Србије за европске интеграције, „високо моралан чин” и захвалио Ђелићу за залагање у приближавању Србије ЕУ.

Ђелићев став је, како је оценио, доказ да је странка спремна да се мења, рекао је Тадић и подвукао да очекује ће та политика добити подршку грађана.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер