четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Помирење народа у региону апсолутни императив за Србију
Хроника

Борис Тадић: Помирење народа у региону апсолутни императив за Србију

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. април 2010.

Председник Србије Борис Тадић поручио је у ауторском тексту за Волстрит Џорнал да помирење народа у региону за Србију представља "апсолутни императив" и да је Декларација о осуди злочина у Сребреници, која је усвојена у Скупштини Србије, "производ апсолутне посвећености" Србије поновном успостављању поверења и пријатељства у региону.

"За нас, измирење представља морални императив да би се рекла истина - неулепшана, заснована на чиненицама, ужасна истина крвопролића које не сме да се понови на нашим просторима. Измирење, такође, схватамо као категоричко одбацивање појединаца, који су лажно тврдили да делују у наше име, и политике која је подржавала насиље и мржњу", рекао је Тадић тексту за данашњи Волстрит Џорнал.

Преузимањем вођства у регионалном измирењу, Србија је отворила врата за остале, у нади да заједно можемо да изградимо напредну и инклузивну будућност као чланице Европске уније - нашег главног стратешког приоритета, рекао је председник Србије.

"То је наша визија, и ништа нас неће спречити да је остваримо", рекао је Тадић.

Тадић је истакао да је Србија показала храброст јер се прва извинила за гнусне злочине које су починиле све стране у грађанским ратовима у Југославији.

"Прихватање сопствене одговорности за оно што се десило у прошлости саставни је део демократског јачања сваке земље у нашем окружењу. То је неизоставан корак у унапређивању одрживог мира и стабилности на Западном Балкану", истакао је он.

Говорећи о злочину у Сребреници јулу 1995. године, Тадић је рекао да је то једно од најтрагичнијих поглавља грађанских ратова у Југославији 1990. година.

"Како бих показао да Србија оплакује све жртве, отишао сам у Сребреницу годину дана пошто сам изабран за председника Србије како бих заједно са преживелима одао пошту жртвама на 10. годиншњицу тог стравичног злочина", навео је Тадић.

Према његовим речима, овај поступак је отворио жестоку националну дебату о неделима режима Слободана Милошевића и утицао на повећање свести у региону о критичном значају измирења, једне од суштинских европских вредности коју је Србија искрено прихватила након поновног успостављања демократије у Србији 5. октобра 2000. године.

У историји, "наше сличности далеко су превазилазиле разлике међу нама - и још увек је тако - и иако дискриминација није била неприсутна, далеко од тога да је била раширена. Укратко, измирење нам помаже да прошлост отмемо од безочника који шире страх и још увек вребају међу нама", додао је Тадић.

Према његовим речима, управо са том позадином, Скупштина Србије је 30. марта усвојила историјску Декларацију о Сребреници која недвосмислено осуђује ратне злочине почињене тамо.

"Ова Декларација је производ апсолутне посвећености моје земље поновном успостављању поверења и промовисању пријатељства и разумевања међу две поносне нације у нашем региону и, још шире, две велике верске традиције присутне у нашем све више међусобно зависном свету", навео је Тадић.

"Као такав, овај документ без преседана - први такве врсте на Западном Балкану - пружа дубоко саучешће и искрено извињење породицама жртава муслимана из Босне", додао је он.

Поред тога, навео је Тадић, овом декларацијом потврђује се потпуна подршка напорима Владе Србије да успешно оконча сарадњу са Хашким трибуналом, која обухвата лоцирање, хапшење и изручење ратног команданта војске босанских Срба, генерала Ратка Младића.

"Ова Декларација, такође, истиче посвећеност Србије поштовању територијалног интегритета и суверенитета Босне и Херцеговине. Надамо се да ће она олакшати процес да се њена три народа сложе око неопходних унутрашњих реформи", навео је Тадић.

"Тишина више није прихватљива, као ни скривање иза застареле ратне реторике", јер је у овом региону "наступило и трајаће време одговорности", закључио је председник Тадић

(Танјуг)

 
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер