петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Питање Косова с политичког пребацити на правни терен
Хроника

Борис Тадић: Питање Косова с политичког пребацити на правни терен

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. септембар 2008.
БЕОГРАД, 19. септембра (Танјуг) - Председник Србије Борис Тадић изјавио је данас да ће на Генералној скупштини Уједињених нација покушати да обезбеди подршку у међународној заједници за иницијативу Србије да се косовско питање из сфере политике пребаци на терен права.

“Ми смо до сада имали подршку неких земаља сталних чланица Савета безбедности и чланица Генералне скупштине УН, али очигледно је да нам је потребна шира подршка. Због тога наша иницијатива за саветодавним мишљењем Међународног суда правде и резолуција коју предлажемо на усвајање 63. Генералној скупштини јесте изузетно важна за даљи ток и даљи процес везан за утврђивање будућег статуса Косова и Метохије”, рекао је председник Тадић пред одлазак на 63. заседање Генералне скупштине УН.

Председник Србије је објаснио да би било јако добро да се питање Косова и Метохије пребаци са политичког на правни терен, јер је највећа снага Србије - аргументација у домену међународног права. 

“На тај начин бисмо пронашли нове могућности и нове капацитете да отпочнемо преговоре, а са друге стране стварају се и нови потенцијали да придобијемо и неке друге земље, које данас нису на нашој страни када је у питању Косово и Метохија, да имају флексибилнији однос, ако не и најбољи могући када је у питању интерес државе Србије”, рекао је председник Тадић.

Он је, како је саопштила Прес служба председника Републике, истакао да ће у Њујорку срести више од 30 шефова делегација који ће наступати на Генералној скупштини УН, да ће са њима разговарати о нашој иницијативи, покушавајући да их придобије како би гласали за њу на Генералној скупштини. 

“И економија ће бити заступљена у нашим разговорима, могућности за инвестиције, отварање нових радних места, али ће свакако ти разговори бити и прилика да се говори о будућности ЕУЛЕКС-а, који по нашем мишљењу, такође треба да добије легитимитет кроз одлуку Савета безбедности УН, указао је Тадић.

Према његовим речима, делегацију Србије на заседању Генералне скупштине УН наредне седмице чекају "врло напорни дани, непрекидни билатерални састанци и борба за наше националне, државне, али и интересе грађана Србије”.

Тадић је подсетио на чињеницу да је политика одбране европске будућности Србије и њеног интегритета на Косову и Метохији добила подршку грађана. Он је додао да ту чињеницу, да за политику коју спроводи и за коју се залаже има и подршку огромне већине грађана у Србији, увек узима у обзир када заступа ставове наше земље на међународним форумима.
"Од те политике нити можемо, нити хоћемо да одступимо", нагласио је шеф државе.
"Та политика јесте и формат за преговоре и разговоре са међународним посленицима. С друге стране, даје нам пуну легитимизацију о томе како водити разговоре и у Савету безбедности УН, на Генералној скупштини, у будућности”, закључио је председник Тадић.



 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер