четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Одлука МСП тешка за Србију
Хроника

Борис Тадић: Одлука МСП тешка за Србију

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. јул 2010.

Одлука Међународног суда правде да декларација о једностраној независности Косова не повређује међународно право је тешка за Србију и то нашој јавности треба отворено рећи, рекао је председник Србије Борис Тадић и најавио да ће политичке импликације сецесије бити у септембру постављене на заседању Генералне скупштине УН.

Тадић је, у обраћању грађанима Србије, нагласио да је јасно да се Суд није изјашњавао о праву на отцепљење, већ је одлучио да расправља искључиво о техничком садржају декларације о независности.

"Тај текст декларације, сам по себи, не нарушава међународно право, с обзиром да га се и не дотиче", објаснио је Тадић.

Самим тим, додао је Тадић, "Суд је избегао да се изјасни о суштинском питању и препустио је да се о томе и свим политичким импликацијама расправља у највишем органу Уједињених нација - Генералној скупштини".

Прецизирајући да је политички закључак препуштен Генералној скупштини УН, Тадић је најавио да ће државне институције пажљиво анализирати саветодавно мишљење Међународног суда правде.

Према његовим речима, Србија ће се на јесен у Генералној скупштини УН борити за усвајање резолуције која ће позвати да се проблем Косова реши преговорима.

Тадић је поручио да Србија никада неће признати једнострано проглашену независност Косова, јер једнострана, етнички мотивисана, сецесија није у складу са принципима УН.

"Поставља се питање да ли ће ова одлука имати импликације по међународни поредак. Ако би се оваква одлука читала у светлу у каквом се данас она представља у Приштини, несумљиво је да би имала велике импликације на сецесионистичке покрете свугде у свету", указао је Тадић.

Пошто Суд није разматрао питање сецесије, поновио је Тадић, политичке импликације биће постављене на заседању Генералне скупштине УН.

Мишљење Суда у Хагу, према оцени Тадића, Србији отвара могућност да се за исправност своје политике на јесен бори у Генералној скупштини УН, усвајањем резолуције која ће позвати да се историјски проблем и конфликт у српско - албанским односима реши преговорима.

Тадић је нагласио да Србија има јасан план дипломатских активности и најавио да ће већ током викенда специјални изасланици бити упућени у 55 земаља широм света са његовим писмом представницима држава или влада.

"Многе земље биће под притиском да признају Косово пре изјашњавања у Генералној скупштини УН. Србија ће учинити све напоре да таквих признања буде што мање и да на јесен ове године у Њујорку буде усвојена резолуција Републике Србије", рекао је Тадић.

Он је нагласио да је једино одрживо решење статуса Косова оно које прихвате све стране.

"Србија није и никада неће променити свој принципијелни став: 'Не признајемо једнострано проглашену независност Косова'", поручио је Тадић и предвидео да ће борба за компромисно решење бити тешка и дуга, али да Србија од ње неће одустати.

Важно је да се очувају мир и стабилност на терирорији Косова, нагласио је Тадић и позвао грађане да не наседају на било какве провокације, ако до њих дође, истичући да ће Србија проблем Косова решавати искучиво мирним путем.

"Међународна заједница је одговорна за мир и стабилност на Косову и Метохији. Наставићемо дипломатским и политичким путем да тражимо решење које ће чувати суверенитет и територијални интегритет земље и у томе морамо бити одлучни и сложни", нагласио је Тадић.

Он је истакао да одбрана интереса Србије на Косову није дневнополитичко питање, већ национални и државни задатак "највишег реда за све грађане, државне институције и политичке странке".

(Фонет)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер