петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Нисмо хтели да нас Албанци предухитре
Хроника

Борис Тадић: Нисмо хтели да нас Албанци предухитре

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 31. јул 2010.

Доношење резолуције у Генералној скупштини УН неће бити нимало лак посао и биће огроман успех ако Србија успе да се избори за њено усвајање, каже председник републике

Тара – Председник Србије Борис Тадић изјавио је јуче да је резолуција о Косову коју је званични Београд предложио Генералној скупштини УН конструктиван документ, који је у складу са интересима ЕУ, што је потврдила и Европска комисија.

Тадић је новинарима на Тари рекао да се Србија, приликом писања резолуције, консултовала са „европским партнерима” у вези са садржајем и тоном резолуције, и да је текстом задовољна, како Европска комисија, тако и велика већина земаља чланица ЕУ, преноси Танјуг. „Ми смо са нашим европским пријатељима све време били у контакту, јер Србија треба да буде предвидљив партнер. Србија не треба никога да изненађује и само тако може изградити искрене и партнерске односе са ЕУ”, рекао је Тадић истичући да је Србија ипак самостално писала резолуцију, односно да није било рада на заједничком тексту.

Према његовим речима, осим гласова неколико амбасадора у Београду, није било званичног негодовања европских влада поводом предлога резолуције који је Србија предала Генералној скупштини УН. „Србија нема никакву намеру, нити има интерес, да долази у конфликт са међународном заједницом, али има, као и свака друга земља, своје црвене линије, и мислим да та наша задња линија јесте и у складу са интересима међународне заједнице”, рекао је Тадић.

Доношење резолуције у Генералној скупштини УН, према његовим речима, неће бити нимало лак посао и биће огроман успех ако Србија успе да се избори за њено усвајање.

Србија, како је истакао, својим приступом не разгорева страсти већ доприноси мирном и трезвеном решењу кроз дијалог, у којем све стране треба да добију нешто, односно и да изгубе понешто. „Ми смо наравно свесни чињенице да можда два милиона Албанаца на Косову не жели да прихвати уставни поредак Србије, с друге стране свет мора да буде свестан чињенице да Срби на КиМ не желе да приме суверени кров такозване државе Косово, и унутар тог оквира треба да трагамо за решењем које ће обезбедити мир и развој”, поручио је Тадић.

Он је објаснио да је Србија, радећи на резолуцији, испоштовала процедуру договорену са Европском комисијом, али да је са подношењем текста пожурила како је косовски Албанци не би предухитрили својом резолуцијом. „Дошло се до информације да албанска страна има намеру да преда своју резолуцију Генералној скупштини и ми нисмо смели на себе да преузмемо ризик да будемо други предлагачи, јер ако се прва резолуција изгласа онда се о другој не гласа, тако да нисмо могли да допустимо себи да наш текст уопште не буде предмет расправе”, објаснио је Тадић.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер