четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Није време за кукање
Хроника

Борис Тадић: Није време за кукање

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 02. јануар 2009.

Ово није време идеалних, већ ванредних економских околности и зато је Србији потребно обједињавање свих националних потенцијала, национална кохезија и уздржаност, поручио је председник Србије Борис Тадић.

Председник Србије Борис Тадић је, у интервјуу агенцији Фонет, оценио да је веома добро што је Србија добила нови буџет, који није идеалан, али је први и најважнији одговор државе на финансијску кризу.

Према његовим речима, поред мера за санирање последица ове кризе, Србија мора да припрема своју економију и политички систем за излазак из кризе, јер ће само тако моћи да рачуна на убрзани раст и бољи живот за грађане.

"Данас није време за панику и кукњаву, већ за обједињавање свих националних потенцијала. Данас је време да политика и Влада чују привреднике, да привредници чују синдикате, а стручњаци једни друге", објаснио је Тадић.

Говорећи о буџету за 2009. годину, Тадић је истакао да ће можда морати да претрпи ребаланс, имајући у виду последице економске кризе, али да је он стабилизацијски и не запоставља развој и инвестиције у инфраструктуру и путеве, који могу донети нова радња места.

Апел на уздржаност

Тадић је рекао зна да радници живе тешко и да он разуме њихове захтеве, али је предочио да нису идеја само веће плате, већ да се успостави одрживи економски поредак , који ће обезбедити у тренутку изласка из кризе велики раст српске привреде.

"Ситуација је више него ванредна, па је мој апел свим социјалним структурама, радницима, синдикатима, пензионерима, послодавцима, сељацима, да нам је потребна уздржаност.То је порука и политичарима, председницима управних одбора, уздржаност у сваком смислу", објаснио је Тадић.

Тадић је подсетио да од онога што је планирано у првој половини 2008. године много тога није остварено на крају године због економских недаћа и напоменуо да зато нико нема право, ни Влада, синдикати или послодавци, да се понашају на стари начин.

"Протести на улицама који се најављују, за мене су разумљиви, јер радници тешко живе", рекао је Тадић и нагласио да је ово ипак тренутак када сви морају да застану са својим захтевима, да сагледају приоритете и покажу одговорност.

У садашњој ситуацији обећања могу да се испуне само штампањем новца и хиперинфлацијом, али то је задуживање генерација које тек долазе и ја не желим да водим такву политику, нагласио је Тадић.

Тадић је одбацио шпекулације да су представници Српске радикалне странке пристали да одблокирају рад парламента када се разговарало о буџету зарад новца, додајући да је одлука радикала вероватно последица увиђања да ће одустајањем од опструкције очувати утицај који имају у делу јавности.

Енергетски споразум са Русијом

Говорећи о енергетском споразуму са Русијом, Тадић је рекао да је се њиме Србија повезује са Европском унијом и обезбеђује енергетску стабилност у наредних 30 година.

То су две најважније стратегијске тачке споразума, оценио је председник Србије, додајући да је Србија постигла успех у сва три споразума која су потписана у оквиру нафтно-гасног аранжмана са Русијом.

За 51 одсто Нафтне индустрије Србије је добијено 400 милиона евра и 500 милиона у инвестицијама, уз гаранције руске стране, монопол на нафтне деривате траје колико и српска уредба у том домену, добијене су гаранције за заштиту животне средине и изванредан социјални програм, објаснио је Тадић.

"Сви користе ову ситуацију за изношење различитих мишљења, али и за спецификовање своје партијске позиције, мислећи о неким будућим изборима. То није корисно", сматра Тадић.

Неслагања у Влади Србије која је изазвао овај споразум са Русијом, за Тадића представљају "појачану буку" пролазног карактера, коју он разуме, али јој не придаје суштински значај.

"Ако би се то појачавало у времену које долази и по неким питањима стратегијског значаја, куда Србије иде, онда би та бука могла деструирати стабилност Владе", оценио је Тадић, али истовремено указао и да би нови избори били интерес само оних који не желе добро Србији.

Избори најгоре решење у овом тренутку

"Постоји свест да нови избори не би суштински пореметили односе снага, неке странке би добиле нешто више, неке нове странке би добиле више посланика, него што их сада имају у парламенту, али доманинатну позицију би опет имала Демократска странка ", нагласио је Тадић.

Избори значе губитак времена које је драгоцено, трошење новца којег нема, прецизирао је председник Србије и констатовао да се они могу догодити и зато што се у политици не размишља увек рационално.

"Треба бити приправан и за ту могућност, али мислим да су избори најгоре решење у овом тренутку. То кажем као председник Србије, председник ДС и то кажем водећи рачуна о општем интересу", поручио је Тадић и напоменуо да је са лидером Г17 и министром економије Млађаном Динкићем разјаснио неке ствари.

Будућност Косова

Упитан, у наставку, о најновијим инцидентима на Косову и Метохији, Тадић је оценио да они представљају потврду става Србије да у покрајини нема поштовања људских права, пре свега за припаднике неалбанских народа, а за Србе изнадсвега.

"Те илузије да Косово са албанском доминацијом може да постане једна респектибилна држава и цивилизован простор, у којем људи слободно живе независно од припадности одређеним нацијама, пада у воду", рекао је Тадић.

"Убеђен сам да Косово нема будућност у Европској унији као самостална држава, већ само као покрајина у Србији, као део наше земље за који је Србија одговорна. Убеђен сам да Србија сада можда има и већу одговорност него икада да Косово као регија постане европски простор", оценио јеТадић.

Тадић је изразио очекивање да ће Међународни суд правде наредних неколико година разматрати захтев Србије да се изјасни о легалности самопрограшења независности Косова и предвидео да ће донети одлуку која је позитивна за Србију.

"Верујем да тада расту шансе да се поново вратимо у преговарачки процес, али не да би на тај начин дестабилизовали регион. Србија не жели да има конфликт, већ решење које подразумева развој, одрживост и очување свог територијалног интегритета", рекао је Тадић и додао да Србија ово чини размишљајући о одрживом решењу и за Албанце и за Србе на Косову.

Чланство у ЕУ

На питање о европским интеграцијама, Тадић се успротивио преоштрим критикама на рачун Европске уније и подсетио да је Брисел у годинама транзиције упутио у Србију великупомоћ.

Нама је интерес да постанемо чланица ЕУ и од тога ни по коју цену не можемо да одустанемо, прецизирао је Тадић, оцењујући да је примена Споразума о стабилизацији и асоцијацији Србији потребна из формалних разлога.

"Нама је примена ССП потребна да би се формализовало оно што већ постоји на тржишту ЕУ, да бисмо ступили у један нови ниво односа и добили статус званичног кандидата", рекао је Тадић и објаснио да је Србија већ могла бити у статусу кандидата за чланство у Унији да је завршила сарадњу са Хашким трибуналом.

"Знам да Србија данас чини апсолутно све што је у њеној моћи, и не трага само за Ратком Младићем и Гораном Хаџићем, већ за свим извршиоцима злочина, онима који су повредили хуманитарно право и ту се не ради о питањима националне припадности", нагласио је Тадић, илуструјући то и недавним хапшењима у Прешеву.

Ратко Младић ће бити ухапшен чим буде доступан и тачка, поручио је председник Србије.

Говорећи о односима са суседима, председник Србије је нагласио да они морају бити најбољи могући, али уз међусобно разумевање, какво за Србију, у случају Косова, није постојало у Хрватској, Црној Гори и Македонији.

"Србија је држава која брани свој интегритет, суверенитет и достојанство и наставиће то да чини, али неће ширити напетости у региону", рекао је Тадић.

"Србија се знатно одговорније понаша него неке друге државе. Ја не делим лекције политичарима шта треба да чине, као што то раде неки други председници", поручио је Тадић и закључио да се у наредном периоду морају пронаћи решења за спорове из прошлости.

Понош смењен због кршења војних правила

Председник Тадић рекао је да је недавну одлуку о разрешењу генерал-потпуковника Здавка Поноша са места начелника Генералштаба Војске Србије донео искључиво због кршења војних правила, која су стриктно дефинисана.

Сви припадници војске, полиције и служби безбедности, према речима Тадића, требало би добро да схвате ову одлуку, зато што земља може бити демократска, стабилна и сигурна за њене грађане само под условом да сви поштују правила понашања.

"Што се тиче генерала Поноша, могу да кажем недвосмислено да је то један од најбољих официра, не само у нашој земљи, него у овом делу Европе", истакао је Тадић.

"Питања која је он покренуо и даље остају, она се тичу концепције реформи оружаних снага и нешто су што ја раздвајам од формалне одлуке о разрешењу начелника Генералшатаба због кршења војних правила", нагласио је Тадић и оценио да Понош може бити изузетно користан Србији у будућности на другим пословима.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер