среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Немачка подршка евроинтеграцијама Србије, Косово тачка неслагања
Хроника

Борис Тадић: Немачка подршка евроинтеграцијама Србије, Косово тачка неслагања

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. новембар 2009.

Председник Србије Борис Тадић и немачка канцеларка Ангела Меркел сагласили су се у Берлину да је Србија испунила све услове за одмрзавање прелазног споразума са Европском унијом, што је први корак ка званичном подношењу кандидатуре за чланство у Европској унији.

Председник Тадић је истакао да Србија подношењем кандидатуре за чланство у ЕУ жели да отклони сваку дилему о стратешком правцу наше земље и да буде јасно да Србија нема алтернативу процесу европских интеграција.

"Наши европски пријатељи сугеришу нам, а међу њима је и Немачка, да се иде корак по корак. Управо у том смислу треба нам подршка европских партнера да што пре дође до одмрзавања прелазног споразума", рекао је Тадић одговарајући на питање новинара како после сусрета са Меркеловом види план Србије за кандидатуру пре одмрзавања ССП-а.

"Србија чини све да се сарадња са Хагом настави и чини све да хапшење Младића и Хаџића буде окончано и ја верујем да ће после следећег извештаја Сержа Брамерца бити могуће и одмрзавање тог споразума и подношење кандидатуре ове године", рекао је Тадић.

"Србија остаје привржена европским интеграцијама. Без Србије нема стабилности и политичког и привредног развоја југоисточне Европе, али Србија преузима на себе и одговорности и практичне кораке у правцу европских интеграција", рекао је Тадић и додао да је у том смислу за Србију од великог значаја потпуно јасна подршка Немачке том процесу.

Меркелова је као добру и позитивну вест навела либерализацију визног режима са Србијом.

Изразила је, како је рекла, своје поштовање за политику коју председник Србије води, како на унутрашњем, тако и на спољашњем плану и српском народу изразила саучешће поводом смрти патријарха Павла.

Меркелова је најавила да ће Немачка остати у контакту са европским партнерима који мисле да још нису испуњени услови за примену Прелазног споразума.

Председник Тадић је навео да је са немачком канцеларком говорио и о политичким и другим темама и да је Косово једина тачка где између Београда и Берлина постоје разлике у мишљењима, будући да Србија, како је истакао, "не признаје, нити ће признати Косово".

"Србија питање властитог интегритета брани дипломатским и правним аргументима и верујемо да ћемо после одлуке Међународног суда правде бити у новим околностима које омогућавају да се настави политички дијалог и преговарачки процес како би се постигло политичко и одрживо решење, не само када су у питању Срби и Албанци, него читав простор југоисточне Европе који мора бити у целини интегрисан у ЕУ", објаснио је председник Србије.

Председник је указао на чињеницу да билатерални односи две земље иду узлазном линијом и да Немачка и Србија развијају интензивну привредну сарадњу.

Према Тадићевим речима, било је речи и о Босни и Херцеговини. "Србија подржава пуни интегритет Босне и Херцеговине и остаје привржена преговарачком процесу. Србија као чланица Уједињених нација и као земља гарант Дејтона брани интегритет сваке, а посебно суседне земље и противи се подели Босне", истакао је српски председник.

Рекао је да Србија истовремено жели демократски договор три народа у Босни, јер је то и основ Дејтонског уговора.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер