среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Не одустајемо ни од Космета ни од ЕУ
Хроника

Борис Тадић: Не одустајемо ни од Космета ни од ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. јул 2010.

Председник Србије Борис Тадић поручио је да ће Србија наставити борбу за Косово и Метохију, али да неће одустати ни од чланства у Европској унији, јер је то „једина политика којој су грађани дали пун легитимитет”. „Наставићемо борбу, али то не значи да нећемо примењивати нове дипломатске поступке и креирати нове политичке идеје тако да ће и резолуција (пред Генералном скупштином УН) која се у овом тренутку пише садржати нове могућности за одбрану нашег интегритета”, рекао је Тадић новинарима у Скупштини Србије у паузи седнице о Косову и Метохији.

Тадић је оценио да Србија „није изгубила све шансе и да постоји маневарски простор”, пре свега у Генералној скупштини УН, за наставак борбе за очување Косова и Метохије.

Председник Србије је рекао и да ситуација у којој се Србија нашла после мишљења Међународног суда правде о Косову не сме да буде изговор за нове изборе. Избори ће бити 2012. године како је законом предвиђено, рекао је Тадић.

Председник је навео да ће учинити све да Србија „поново седне за преговарачки сто са Албанцима” и да се пронађе компромисно решење у којем једна страна не губи све, а друга све добија. Он је поновио да Србија никада неће признати Косово, наводећи да је то саопштио и међународним званичницима са којима је разговарао након пресуде Међународног суда правде, као и да Србија неће дозволити да „такозвана држава Косово постане чланица УН”.

Говорећи о критикама из Демократске странке Србије која сматра да је требало тужити државе које су признале Косово, Тадић је рекао: „Не видим ниједан аргумент да би Међународни суд који није уважио овакве аргументе Србије, једно много драстичније и агресивније питање (оптужбе против земаља које су признале Косово) уважио”.

Тадић је указао да би те оптужбе „несумњиво биле директно усмерене против најзначајнијих чинилаца међународне политике”, као и да би „драстично смањиле вероватноћу да мишљење МСП-a буде позитивно за Србију”. „Нико не бежи од одговорности за то што се догодило пред МСП-ом”, рекао је Тадић и указао да проблем Косова и Метохије постоји већ „145 година”.

Тадић је оценио и да је јучерашња расправа у скупштини о Косову најконструктивнија у последњих 15 година и позвао посланике да гласају за владин предлог о мишљењу Међународног суда правде и политици Србије.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер