петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић не иде у Словенију, али под знаком питања и доласци других важних европских личности
Хроника

Борис Тадић не иде у Словенију, али под знаком питања и доласци других важних европских личности

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. март 2010.

Љубљана - Председник Србије неће сутра присуствовати конференцији на Брду код Крања због нерешеног проблема око имена косовске делегације.

Србија је од самог почетка бранила принцип по коме делегација Косова може да учествује на регионалним скуповима у складу са документима УН, пре свега на основу Резолуције 1244 СБ УН, истакнуто је у саопштењу кабинета председника Србије.

"На жалост, организаторима није пошло за руком да се скуп организује у складу са овим принципом и то онемогућава присуство српског председника скупу на Брду код Крања".

Србија је од самог почетка имала конструктивну улогу у разговорима о модусу организације скупа, управо демонстрирајући жељу да не блокира учешће представника Косова и на самом старту јасно је изрекла свој принципијелни став како би он био оријентир организаторима који су имали задатак да пронадју формулу која би била у складу са принципима УН, наведено је у саопштењу.

Председник Савета ЕУ, Херман Ван Ромпуј неће доћи на конференцију на Брду код Крања.

Херман ван Ромпеј саопштио је да поздравља све иницијативе које промовишу регионалну сарадњу, додавши да планира посету западног Балкана "што је пре могуће".

"Ова сарадња је од највећег значаја за целу Европу, и у том контексту, намеравам да посетим регион што је пре могуће", наводи се у саопштењу Ван Ромпеја.

Словеначки премијер Борут Пахор претходно је изјавио да ће конференција на Брду код Крања бити одржана "без обзира на то ко ће на њој учествовати а ко не". Пахор није хтео новинарима да каже ко ће од позваних доћи на конференцију.

Борут Пахор је додао и да ће конференција почети у суботу, у 10 сати и да "никога неће осуђивати ако не буде учествовао на њој".

"Свако ко буде сутра дошао на конференцију, допринеће дијалогу својим ставовима о том питању", рекао је Борут Пахор и додао да је са хрватском премијерком, са којом дели улогу домаћина сутрашње конференицје, коначно одлучио да се конференција одржи и то након што је последњих дана о томе разговарао са лидерима држава југоисточне Европе и другим лидерима, међу којима је и председник ЕУ, Херман Ван Ромпуј.

"Дијалог је једини пут до мира, безбедности, стабилности и благостања људи у овом делу Европе, зато смо премијерка Косорова и ја одлучили да конференцију коначно сазовемо. Сутра у 10 сати сте позвани, као и сви други, на Брдо где ће почети јако важан и успешан процес за судбину људи у овом делу Европе", рекао је словеначки премијер.

Словеначки медији и даље спекулишу да ли ће председник ЕУ, Херман Ван Ромпуј уопште доћи на Брдо код Крања, а портал словеначке државне телевизије из дипломатских извора у Бриселу сазнаје да "У седишту ЕУ на сусрет на Брду гледају као на регионалну конференцију, због чега сматрају да ће, за дијалог држава западног Балкана и ЕУ, бити важнији сусрет који ће председавајућа ЕУ, Шпанија одржати у Сарајеву у мају или јуну, где Косово није позвано."

Учешће министра спољних послова Шпаније, Мигела Ангела Моратиноса, остаје и даље под знаком питања. За сада је свој долазак на Брдо код Крања потврдио само комесар за ширење ЕУ, Штефан Филе.

Према последњим информацијама, у Словенију је стигао и први учесник сутрашње конференције, премијер Црне Горе, Мило Ђукановић, који ће се током данашњег дана срести са словеначким политичким врхом и представницима ЕУ.

Што се тиче циља сутрашње конференције, судећи према порталима словеначке владе то је показивање спремности западног Балкана на сарадњу на политичком и практичном нивоу, чиме би се додатно допринело остваривању заједничког циља - чланству у ЕУ.

С друге стране, словеначки министар спољних послова, Самуел Жбогар је, пре пар дана на седници Одбора за спољне послове словеначког парламента, рекао да је први циљ те конференције - интерес Словеније и Хрватске да се, пред међународном заједницом, покажу као кооперативне, способне за дијалог и налажење компромисних решења, при чему се све односи пре свега на доскорашњи сукоб Словеније и Хрватске око нерешених граничних питања, због чега је Словенија скоро годину дана и блокирала даље приближавање Хрватске чланству у ЕУ.

Учешће председника ЕУ Хермана ван Ромпеја на конференцији на Брду код Крања је још неизвесно и зависи од учешћа Србије и Косова.

Иако се одлука Ван Ромпеја о доласку на регионалну конференцију, коју у суботу организују Словенија и Хрватска, очекивала синоћ или данас пре подне, словеначки медији јављају да ће се то знати тек данас по подне.

Према наводима словеначких медија, долазак Ван Ромпеја зависи од организације конференције, односно од тога хоће ли на њој учествовати Србија и Косово, тј. да ли ће његово учешће бити "корисно".

Исти извори, у ЕУ, додају и да учешће Ван Ромпеја никада није било званично потврђено, нити укључено у његову агенду, управо због постојеће сумње у учешће свих позваних земаља.

(Б92)

 
 
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер