среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Међународно право на страни Србије
Хроника

Борис Тадић: Међународно право на страни Србије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. април 2009.

Председник Борис Тадић уверен да је међународно право на страни Србије по питању једностраног проглашења независности Косова и да ће међународни правни експерти и тимови различитих влада стати на страну Србије у том случају. Није од одлучујуће важности број, већ квалитет и аргументација поднесака Суду правде, каже Тадић.

Председник Србије Борис Тадић сматра да је по питању једностраног проглашења независности Косова међународно право на страни Србије, и да ће међународни правни експерти и тимови различитих влада стати на страну Србије у том случају.

"Није од одлучујуће важности колико ће земаља поднети поднеске Међународном суду правде, већ какав ће бити квалитет, односно аргументација поднесака. Убеђени смо да је међународно право на страни Србије", рекао је Тадић новинарима у Палати Србије након представљања националног програма борбе против рака.

Према Тадићевим речима, самопроглашење независности Косова као драстични чин унилатерализма угрожава међународни поредак, јер широм света постоји велики број држава које се суочавају са сецесионистичким покретима.

"Србија, третирајући проблем Косова на дипломатски и правни начин, налази се у ситуацији да нуди и многим другим земљама које се суочавају са сличним изазовима, пут и начин решавања конфликата који су до сада углавном решавани ратовима и насиљем", рекао је Тадић.

Председник Србије је рекао да је могуће очекивати да Међународни суд правде на случају Косова ради најмање годину дана.

Тадић је истако да се Србија иницијативом пред МСП легитимише као држава која успоставља мир, и на тај начин штити не само интересе Срба већ и права Албанаца на Косову и Метохији.

Међународни суд правде у Хагу саопштио је јуче да је 35 држава, чланица УН, том суду предало поднеске у поступку за оцену законитости једностраног проглашења независности Косова, који је покренут након иницијативе Србије у Савету безбедности УН.

Поред тих земаља, поднесак су уложиле и привремене власти Косова, које су независност те покрајине једнострано прогласиле у фебруару прошле године.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер