четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Истанбулска декларација – нови почетак
Хроника

Борис Тадић: Истанбулска декларација – нови почетак

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 25. април 2010.

Пред­сед­ни­ци Ср­би­је, Тур­ске и Бо­сне и Хер­це­го­ви­не пред­ста­ви­ли за­јед­нич­ку ви­зи­ју при­сту­па ре­ги­о­нал­ним пи­та­њи­ма.

Пред­сед­ник Ср­би­је Бо­рис Та­дић по­ру­чио је из Ис­тан­бу­ла, где је уче­ство­вао на три­ла­те­рал­ном са­стан­ку с пред­сед­ни­ком Тур­ске Аб­ду­ла­хом Гу­лом и пред­се­да­ва­ју­ћим Пред­сед­ни­штва БиХ Ха­ри­сом Си­лај­џи­ћем, да је за­јед­нич­ки ин­те­рес све три зе­мље члан­ство у Европ­ској уни­ји, а да је ис­тан­бул­ски са­мит пред­ста­вља „но­ви по­че­так” у њи­хо­вим од­но­си­ма. Та­дић, Гул и Си­лај­џић са­гла­си­ли су се да ће на­ста­ви­ти да ра­де на из­град­њи ми­ра, про­спе­ри­те­та и ста­бил­но­сти на Бал­ка­ну.

„Искре­на ме­ђу­соб­на по­др­шка јед­них дру­ги­ма ис­каз је за­јед­нич­ке ви­зи­је ко­јој смо при­вр­же­ни и на чи­јем оства­ре­њу ће­мо на­ста­ви­ти за­јед­нич­ки да ра­ди­мо”, ре­као је пред­сед­ник Та­дић на кон­фе­рен­ци­ји за но­ви­на­ре, до­да­ју­ћи да је Бе­о­град до­при­нео по­ми­ре­њу, по­што­ва­њу јед­на­ких пра­ва, ме­ђу­соб­ном по­што­ва­њу и бор­би за прав­ду.

„На де­се­то­го­ди­шњи­цу зло­чи­на у Сре­бре­ни­ци био сам у том гра­ду, ода­ју­ћи по­шту жр­тва­ма”, под­се­тио је Та­дић и на­гла­сио да Ср­би­ја на­ста­вља са­рад­њу с Три­бу­на­лом у Ха­гу, док ње­но пра­во­су­ђе спро­во­ди по­ступ­ке за све оп­ту­же­не за зло­чи­не, не­за­ви­сно од на­ци­о­нал­не при­пад­но­сти, пре­нео је Фо­нет.

Срп­ски пар­ла­мент је усво­јио Де­кла­ра­ци­ју о Сре­бре­ни­ци, упу­ћу­ју­ћи из­ви­ње­ње, из­ра­жа­ва­ју­ћи жа­ље­ње, још јед­ном по­твр­ђу­ју­ћи да Ср­би­ја оста­је при­вр­же­на за­шти­ти ин­те­гри­те­та БиХ, ис­та­као је Та­дић и на­гла­сио да су то те­ме­љи по­ли­ти­ке Ср­би­је у ре­ги­о­ну. Та­дић је на­гла­сио да Ср­би­ја не­ће учи­ни­ти ни­је­дан ко­рак у прав­цу де­ста­би­ли­за­ци­је БиХ, ни­ти до­во­ди у пи­та­ње ње­не гра­ни­це и ин­те­гри­тет.

„Ср­би­ја по­др­жа­ва БиХ на пу­ту пре­ма ЕУ и че­сти­та јој на до­би­ја­њу Ак­ци­о­ног пла­на за члан­ство у НА­ТО”, до­дао је Та­дић, јер је то ле­ги­тим­на од­лу­ка ин­сти­ту­ци­ја и гра­ђа­на БиХ.

„Све што је ле­ги­тим­на од­лу­ка ин­сти­ту­ци­ја БиХ, пред­став­ни­ка сва три на­ро­да, ап­со­лут­но је при­хва­тљи­во за Ср­би­ју. Ти­ме ма­ни­фе­сту­је­мо прин­ци­пи­је­лан став да се Ср­би­ја, као до­бар су­сед БиХ, не ме­ша у уну­тра­шње ства­ри су­сед­не, при­ја­тељ­ске зе­мље и по­др­жа­ва БиХ у свим ле­ги­тим­ним од­лу­ка­ма и ин­те­гра­тив­ним про­це­си­ма, с ве­ром да ће­мо оства­ри­ва­ти за­јед­нич­ки ин­те­рес на кра­ју пу­та у ЕУ”, ре­као је Та­дић. Он је под­се­тио да је Ср­би­ја, на осно­ву де­кла­ра­ци­је пар­ла­мен­та, вој­но не­у­трал­на и да ће тај ста­тус за­др­жа­ти у бу­дућ­но­сти.

Та­дић је оце­нио да су би­ла­те­рал­ни од­но­си Ср­би­је и Тур­ске на нај­ви­шем ни­воу у исто­ри­ји и ис­та­као да две зе­мље у обла­сти еко­но­ми­је има­ју стра­те­шке пла­но­ве. Он се на­да да ће Ср­би­ја и Тур­ска би­ти у ста­њу да за­јед­но из­гра­де пут од Бе­о­гра­да до Цр­не Го­ре, ко­ји ће про­ћи кроз Сан­џак и Ср­би­ју, пре­ко Ви­ше­гра­да, и та­ко је по­ве­за­ти с БиХ.

„Ду­бо­ко сам уве­рен да би је­дан та­кав пут имао сим­бо­лич­ки, а не са­мо еко­ном­ски и раз­вој­ни зна­чај”, на­гла­сио је Та­дић.

Пред­сед­ник Тур­ске Аб­ду­лах Гул је на­гла­сио да су три­ла­те­рал­ни са­стан­ци и ве­о­ма при­сан и при­ја­тељ­ски од­нос три зе­мље ва­жни за бу­дућ­ност, мир, про­спе­ри­тет и за­јед­нич­ку европ­ску ви­зи­ју Бал­ка­на. „На­ша са­рад­ња и стра­те­шко парт­нер­ство по­ка­зу­ју да су Тур­ци и Ср­би увек има­ли по­тре­бу за бли­ским при­ја­тељ­ством, што је исто­риј­ски ко­рак за Бал­кан”, ре­као је Гул, а пре­но­си Тан­југ.

Он је на­гла­сио да су при­ја­тељ­ски од­но­си на Бал­ка­ну ва­жни за европ­ске ин­те­гра­ци­је, што је ва­жно за све зе­мље.

Си­лај­џић је ре­као да му је дра­го што је Та­дић у Ис­тан­бу­лу на­гла­сио да Ср­би­ја ни­ка­да не­ће пред­у­зе­ти ни­шта што би ште­ти­ло ин­те­гри­те­ту и су­ве­ре­ни­те­ту БиХ. „То уно­си мир и спо­кој у на­ша ср­ца”, на­гла­сио је Си­лај­џић и за­хва­лио Бе­о­гра­ду и Ан­ка­ри на по­др­шци ко­ју да­ју БиХ на ње­ном пу­ту ка пу­но­прав­ном члан­ству у НА­ТО.

На бал­кан­ском са­ми­ту Та­ди­ћа, Гу­ла и Си­лај­џи­ћа усво­је­на је Ис­тан­бул­ска де­кла­ра­ци­ја и по­стиг­нут до­го­вор да се у на­ред­не две го­ди­не одр­же три­ла­те­рал­ни са­стан­ци у сва­кој од три зе­мље. Та­дић је пред­ло­жио да на­ред­ни са­ста­нак бу­де одр­жан у Бе­о­гра­ду.

Тур­ски ме­ди­ји на­во­де да је ју­че­ра­шњи „исто­риј­ски” са­ста­нак пред­сед­ни­ка Ср­би­је, Тур­ске и Бо­сне и Хер­це­го­ви­не ре­зул­тат ви­ше­ме­сеч­них на­по­ра Ан­ка­ре у ци­љу обез­бе­ђи­ва­ња ста­бил­но­сти на Бал­ка­ну.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер