петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Француска убрзава Србију на путу ка ЕУ
Хроника

Борис Тадић: Француска убрзава Србију на путу ка ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. април 2011.

Србија и Француска од данас су стратешки партнери, а председник Борис Тадић верује да управо окончана посета главном граду Француске представља прекретницу у односима Београда и Париза и тачку после које учлањење Србије у ЕУ може да иде много брже.

Председник Тадић, иначе први шеф српске државе у билателарној посети Паризу после краља Петра И Карађорђевића пре тачно сто година, потписао је јуче с француским председником Николом Саркозијем Политичку декларацију, која истиче значај предстојећег придруживања Србије ЕУ и представља нови подстрек пријатељским везама и поверењу између Београда и Париза.

Председници су у Декларацији истакли значај предстојећег учлањења Србије у ЕУ и потребу да се наша земља за то чланство што боље припреми. Такође, потврдили су опредељеност дугорочног унапређења односа кроз реализацију Споразума о стратешком партнерству, који су претходно потписали министар спољних послова Србије Вук Јеремић и француски министар за европска питања Лоран Вокије.

Тадић је, после сусрета у Јелисејској палати, истакао да очекује подршку Француске за добијање статуса кандидата и одређивање датума почетка преговора за чланство у ЕУ. Србија пре тога мора да испуни своје обавезе из Акционог плана, доврши реформу правосуђа и оконча сарадњу с Хашким трибуналом, додао је председник.

Наводећи да је посета Француској била прилика да се обнове стара пријатељства и стара савезништва, Тадић је објаснио да стратешко партнерство између две земље подразумева сарадњу у области европских интеграција, модернизацију српске администрације и обуку људи који раде у државним институцијама, као и сарадњу у области одбране у француским високим војним школама, где се школују наши официри.

„Посета је окончана потписивањем Споразума о стратешком партнерству која подразумева сарадњу у области европских интеграција, економску сарадњу, с француским инвестицијама у српску економију и заједничке напоре на изградњи инфраструктуре у Србији”, нагласио је Тадић. Такође, сарадња подразумева и помоћ француских експерата у реформи српске администрације према стандардима ЕУ. „Разговори с председником Саркозијем су потврдили наше традиционалне пријатељске односе, који постоје јако дуго, а сада су потврђени у 21. веку”, закључио је српски председник.

Председник Србије је изразио очекивање да ће се током наредних месеци пронаћи сагласни модалитети финансирања и изградње метроа у Београду, истакавши да би то био „конкретан споменик наше сарадње”.

Он је оценио да би изградња метроа уз помоћ Француске била трајни израз блискости два народа, поред Споменика захвалности Француској на Калемегдану.

Председник Србије је указао на чињеницу да је ово прва званична билатерална посета неког шефа српске државе после 100 година, те да су сусрети које је током три дана имао с француским државницима били прилика да се обнови старо пријатељство и старо савезништво. Тадић је иначе у свим званичним сусретима у Паризу у протекла три дана посете од почетка, односно дочека на аеродрому „Орли“, дочекиван уз највише државничке почасти.

Председник Србије положио је на крају посете венац српским војницима на гробљу Тије у Паризу, где је сахрањено 750 српских војника страдалих у Првом светском рату. Тадић је први шеф српске државе после после седам деценија који је положио венац на том спомен-гробљу.

Председник Србије положио је претходно и венац на Тријумфалној капији, на којем је француским језиком исписано: „Бесмртним херојима Француске – председник Републике Србије Борис Тадић“. У спомен-књигу Тадић је написао: „У славу бесмртних хероја. Живело пријатељство између Србије и Француске“.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер