четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Пет опозиционих колона - сигуран пут у пораз на београдским изборима; ЕК ће већ наредног месеца изаћи са ставом да Србија до 2019. мора да потпише споразум са „Косовом“
Хроника

Борис Тадић: Пет опозиционих колона - сигуран пут у пораз на београдским изборима; ЕК ће већ наредног месеца изаћи са ставом да Србија до 2019. мора да потпише споразум са „Косовом“

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 12. јануар 2018.

Лидер СДС Борис Тадић каже да је пет опозиционих колона на београдским изборима корак ка поразу, и да представља исказ једне незрелости и политичке инфантилности. Чиним максималан напор да се обједини опозиција, навео је. Каже да у медијима нема дебате, ни другог мишљења, и да би га било срамота да влада као Вучић у "оваквим околностима".

Тадић каже да ће СДС вечерас одржати седницу Председништва, али да је сигуран да неће донети одлуку кога ће подржати на њој. Додаје да ће одлука, ипак, бити донесена ускоро. Наводи да ће та странка учинити напор да обједине проевропске грађанске колоне. "Мислим на овај блок који чине странке које подржавају Драгана Ђиласа и Драгана Шутановца... Можда бих томе додао неку групу грађана или савез", рекао је гост Дана уживо.

Додао је да том блоку не припадају странке са националистичким предзнаком.

Пет опозиционих колона је корак ка поразу и ту нема никакве дилеме, наводи лидер СДС и оцењује: "То је исказ једне незрелости и политичке инфантилности".

Мој посао је да се обједине оне колоне које делују сродно, навео је.

Осврћући се на искуства из претходних деценија, оценио је да кад год је дошло до фрагментације бирачког тела, популистичке странке у србији су односиле победу. С друге стране, навео је примере коалиције Заједно, ДОС-а...

Само уједињени можемо постићи победу, рекао је о опозицији данас. Моја је борба да рационализујемо политичке опције, казао је Тадић и додао да је он једини који разговара са свима, и то, како је истакао, не само у Србији, него и у региону.

Чиним максималан напор да се обједини опозиција, истиче председник СДС. Да смо имали договор на прошлим парламентарним изборима, имали бисмо више шансе на председничким, а да смо имали договор на председничким сада бисмо имали више шансе, навео је. Тако гледа и на ситуацију око овх избора, а када су у питању неки будући.

Упитан о томе да ли ће бити ванредних парламентарних избора, одговорио је да напредњацима ништа не може да се верује, и да они "константно лажу". Та могућност остаје, то држање у неизвесности је начин њиховог управљања, истакао је.

Каже да то зависи од чистих интереса, и подсећа да је Вучић пред председничке изборе 2017. године говорио да, како каже, није идиот да се кандидује за председника, па је сада председник.

"Ако сада направимо договор око формирања једног опозиционог блока, ја сам предложио демократску  унију, у којој свако може да задржи своју различитост, али знамо стратешке циљеве, ми ћемо направити такав пробојни потенцијал, да Вучић неће моћи да опстане. Јер он прави грешке, он ће се суочавати са проблемима које је сам себи направио, обећавањем тога шта ће урадити на Косову и Метохији и Републици Српској у будућности... Он ће се суочити са проблемима своје економске политике која има само једну димензију - макроекономску стабилност, а нема инвестиција у развој у високе технологије, што једино може да подигне стопе раста, и смањи заостајање Србије, не само за Европом, него и за регионом. И онда је потребно да имамо политичку опција у која може да узме власт у своје руке, и решава политику у овоим битним тачкама које сам поменуо", рекао је Тадић.

Овога тренутка Вучић има више разлога да их не буде, док је опозиција разједињена, навео је. Ситуација би била, оцењује, другачија, да је грађански опозициони блок уједињен.

"Од 2012. Србија заостаје за регионом, пре тога није"

Говорећи о Вучићу, каже да је он од 2012. постао популаран због технике обезбеђивања гласова хапшењем тајкуна, заправо Мирослава Мишковића, који је ослобођен. Додаје да он није ухапшен у "његово време" јер није било доказа кривичног дела.

Тадић признаје да је имао и грешке, али додаје да су и сви претходници, али и данашњи представници власти, имали много веће. Каже да он није позивао на рат и убијање, хушкао на политичке противнике, а да је човек који је сада на власти, то радио.

На констатацију да његовој владавини замерају на помирењу са СПС, и рехабилитовању те странке, Тадић је рекао да није он вратио СПС на политичку сцену. СПС су, додаје, вратили они који су гласали за њих и истиче да би друга опција била Влада Коштуница- Шешељ-Дачић.

"Тај који каже да је било добро пустити СПС у наручје Шешељу и Коштунице који је одустао од европских идеја тај није нормалан", додао је. Тадић оцењује да би у том случају Србија кренула у неке азијске интеграције, да би скренула с европског пута, да би "можда би било неког рата", да би доживела економски слом...

Говорећи о времену власти СНС, каже да је Србија почела да заостаје за регионом, а не само за ЕУ. Пре тога нисмо заостајали за регионом, навео је. Каже да је темпо ка ЕУ успорен.

"Било би ме срамота да владам као Вучић у овим околностима"

Говорећи о позицији опозиције у медијском простору, каже да данас не постоје дебате. Имамо пресију кроз медије, кроз спиновања, и грађани се држе у једном стању инфантилности, имају изборе за изборима, навео је.

"У времену када сам био председник, грађани су могли да чују и једно и друго, а сада имате фингиране дебате са режимским аналитичарима који су плаћени да постављају одређена питања... Мене би било срамота да се владам као Вучић у тим околностима", навео је.

У Дану уживо имао је поруку и за РЕМ: "Тражим од РЕМ-а, као бивши министар телекомуникација, да изађу са ставом који су услови које телевизије Пинк и Хепи испуњавају за националну фреквенцију, и да кажу када ће да санкционишу неиспуњавање тих услова. Да изађе са ставом које то услове испуњавају Пинк и Хепи из закона на основу којих су добиле националну фреквенцију".

Каже да за стање демократије не сноси одговорност опозиција, па чак ни Вучић "који урушава демократију", већ и међународни политичари који зарад његове сервилности према Косову и Метохији допуштају да се урушава демократија у Србији.

"ЕК ће поставити услов - споразум са Косовом 2019."

ЕК ће већ наредног месеца изаћи, по свему судећи, са ставом да Србија до 2019. мора да потпише свеобухватно решење са Косовом и оно ће бити у сагласности са тачкама немачких конзервативаца. Они Вучићу не верују, тај план желе да му поставе као услов, сада, шест година пре неког рока када Србија може да постане чланица... То је страшно велики проблем. И зато Вучић превентивно иде у унутрашњи дијалог да би оправдао сва решења која мора да донесе. Он у ствари заводи оне који учествују у том дијалогу и који имају утисак да ће њихово мишљење бити уважено. Све оно што ће Србија под напредњацима донети већ је давно договорено и обећано пре изборе 2012. године", навео је.

Вучић врло добро зна шта мора да прихвати, он ће практично прихватити план који подразумева све само не формално признање независног Косова, али ћемо у свим осталим акспектима функционисати као две потпуно раздвојене земље, мишљења је Тадић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер