петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: ЕУ целовита само интеграцијом Србије и Балкана
Хроника

Борис Тадић: ЕУ целовита само интеграцијом Србије и Балкана

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. јун 2009.

Председник Србије Борис Тадић изјавио је на отварању Самита да ће Европска унија само пуном интеграцијом Западног Балкана, са Србијом у центру, постати целовита, и простор истинске безбедности и стабилности.

Тадић је истакао да ће укидање виза за грађане Србије бити најјаснији симболички и конкретан доказ да су земље Балкана добродошле у ЕУ.

"Дошао је тренутак да се и последње санкције према грађанима и државама региона укину", поручио је Тадић, и додао да је Србија охрабрена препоруком Савета министара ЕУ да за све земље које су испуниле услове буде успостављена потпуна визна либерализација.

Према његовим речима, сваки корак у повезивању грађана Западног Балкана са ЕУ представља фундаментални напредак и заокруживање природне целине, будући да је Балкан један од кључних чинилаца историје и суштине Европе.

"Желимо да постанемо део ЕУ не само због централног геостратешког положаја на Балканском полуострву и економског просперитета наше земље, већ и због заједничких вредности које делимо са осталим народима Европе. На тим вредностима данас се темеље и наша демократија и наше друштво", рекао је Тадић.

Председник Србије је поручио да ЕУ не може бити целовита док год у њеном саставу не буду и земље Западног Балкана, и оценио да земље аспиранти за чланство у ЕУ тренутно успоравање процеса проширења уније треба да искористе за унутрашње реформе.

Србија је, према његовим речима, у последњих десет година постала незаобилазни фактор стабилности у региону и земља која се без употребе силе и искључиво мирним путем бори за очување свог територијалног интегритета, доприносећи на тај начин "дебалканизацији Балкана".

"На овај начин Србија читавом свету показује како се једно изузетно важно и болно питање на Балкану решава ненасилним средствима. Тако нешто дешава се по први пут у нашој историји пребогатој сукобима, ратовима и мржњом", рекао је Тадић.

"Измештањем питања Косова са политичког на правни терен, пред Међународни суд правде, посредством Генералне скупштине УН, доказујемо да желимо мир и правду у нашем региону", рекао је Тадић.

Како је истакао, Србија исто тако подржава интегритет и суверенитет сваке друге државе чланице УН, па и Босне и Херцеговине, чије је унутрашње уређење дефинисано Дејтонским споразумом.

"Сматрамо да оно може да се промени једино одлуком сва три конститутивна народа, дакле демократским дијалогом унутар саме БиХ, а никако наметањем решења", поручио је Тадић.

Како је конференција у Новом Саду, осим евроинтеграцијама, посвећена економској и енергетској сарадњи, Тадић се осврнуо и на значај изградње гасовода Јужни ток, који ће, према његовим речима, допринети енергетској стабилности ЕУ.

Србија ће, како је истакао, реализацијом Јужног тока, учешћем у пројекту паневропског нафтовода Констанца-Панчево-Трст, као и проширењем својих капацитета за складиштење гаса постати важан фактор у контексту регионалне и европске енергетске стабилности.

"Развој нашег електро-енергетског сектора требало би да прати и омогући развој привреде читавог региона и Србију учини чвориштем у производњи и транспорту електричне енергије", рекао је Тадић.

"И зато је интеграција нашег региона у ЕУ гарант нашег мира, стабилности и развоја, али и сигурности саме ЕУ. Дакле, ЕУ не сме да одустане од интеграција Западног Балкана јер би тиме учинила ненадокнадиву штету самој себи", поручио је Тадић.

Председник Србије истакао је значај регионалне солидарности у решавању економских и енергетских проблема у условима светске кризе.

"Економија, енергија и интеграција, три су теме које ће обликовати нашу заједничку будућност. Не можемо да дозволимо да оне буду извор наших подела, посебно не у периоду кризе. Обавезани смо пред грађанима наших земаља да будемо одлучни, креативни и уједињени како би им обезбедили реални просперитет и будућност", закључио је Тадић.

Самит централне Европе највећи је мултилатерални скуп који се у Србији одржава у протекле две деценије, и окупио је председнике 14 држава.

Председник Србије је, у уводном говору, истакао да је Нови Сад симболично одобран као домаћин самита, будући да се налази на Дунаву, реци која повезује Балкан и државе централне Европе, али је и главни град Војводине, која представља пример како се условима мултиетничности и различитости остварују миран суживот и добри комшијски односи у складу са најбољим вредностима и праксом ЕУ.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер