Хроника

Борис Тадић: Добро осмишљен компромис је решење косовског проблема

Штампа
петак, 23. септембар 2011.

Председник Србије Борис Тадић, после сусрета са највишим званичницима ЕУ и НАТО-а, рекао је да је добио гаранције да ће мисије те две организације на Косову остати статусно неутралне, наводећи да Београд тражи решења косовског проблема засновано на добро осмишљеном компромису.

"Србија је врло одлучна да се пронађу решења која су могућа, која могу бити исказ једног добро осмишљеног компромиса. Међутим, Србија мора да води рачуна да не штити само властите националне интересе, интересе српског народа, већ да уважава легитимне интересе албанског народа", рекао је Тадић Радио-телевизији Србије.

"То подразумева миротворну политику, политичку архитектуру која може донети дугогодишњу стабилност на простору Југоисточне Европе", навео је Тадић после сусрета са високом представницом ЕУ Кетрин Ештон и првим човеком НАТО-а Андерсом Фог Расмусеном.

Упитан о разговорима са високим представником Европске уније, Тадић је рекао да је Србија одлучна да спроведе реформе и да очекује позитивно мишљење Европске комисије у вези са настојањем Србије да добије статус кандидата за чланство у ЕУ.

"Рекао сам врло јасно да Србија жели статус кандидата и датум за почетак преговора, јер смо практично испунили све услове или ћемо то ускоро учинити", рекао је Тадић додавши да је добијање статуса кандидата за ЕУ "условљено ситуацијом на северу Косова".

Председник Србије је рекао да Србија не прихвата покушаје насилне промене реалности на Косову и Метохији, наводећи да је ситуација на Косову сада гора него пре летошњих једностраних акција Приштине и ангажовања специјалне јединице РОСУ.

"Они који су планирали акцију пошли су од погрешних претпоставки, да ће Србија шта год да се дешава на КиМ, прихватити различита решења због тога што жели да достигне статус кандидата (за чланство у ЕУ) и да отвори датум за преговоре", рекао је Тадић.

"То, просто, није тако. Ми имамо своје принципе и потпуно јасно дефинисане ставове у вези са процесом дијалога поводом Косова и Метохије и у том смислу се ствари нису промениле ни након разговора са Кетрин Ештон", рекао је председник Србије.

Тадић је рекао да је са Ештоновом имао отворен и тежак разговор и да је још једном поновио да Србија не признаје и да неће признати независност Косова и Метохије.

Питање царинске службе

Коментаришући датум наставка дијалога Београда и Приштине, председник Тадић је рекао да нова рунда разговора, планирана за 28. септембар у Бриселу, треба да буде одржана и да очекује решење питања царинске службе.

"Србија треба да учествује у дијалогу и то је мој јасно исказан став. Само кроз дијалог можемо решавати проблеме људи који живе на КиМ, Срба и Албанаца, али можемо бранити и наше легитимне државне интересе на КиМ, додао је председник Србије.

Председник је рекао и да је Ештонову упознао са ставом да Београд у наставку дијалога са Приштином жели да решава питање царина и да није тачно да је прихватањем решења за печат договорено и куда иду средства од царина, ко на административним прелазима обавља царинске послове и на који начин се они регулишу.

"Све то треба да буде тема дијалога. Видећемо каква ће бити реакција ЕУ на ту тему. Сад следе консултације у ЕУ, али ми од наше позиције нисмо одступили", истакао је председник Србије.

Поводом предстојећег сусрета са државним секретаром САД Хилари Клинтон председник Тадић рекао је да свако треба да заступа своје интересе, оценивши да ће тај састанак бити тежак.

"Америка је јасно ставила до знања да подржава независност Косова, а Србија је Америци и читавој међународној заједници ставила до знања да не прихвата независност Косова", рекао је Тадић.

Према његовим речима, Србија је, такође, свима ставила до знања да жели компромисно решење.

Председник Србије је разговарао и са мађарским председником Палом Шмитом.

Председник Србије је синоћ присуствовао пријему који је амерички председник Барак Обама организовао за шефове делегација држава чланица светске организације, које учествују на заседању Генералне скупштине УН у Њујорку. Тадић је претходно био на званичном ручку који је приредио генерални секретар Уједињених нација.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]