Početna strana > Hronika > Boris Tadić: Dobro osmišljen kompromis je rešenje kosovskog problema
Hronika

Boris Tadić: Dobro osmišljen kompromis je rešenje kosovskog problema

PDF Štampa El. pošta
petak, 23. septembar 2011.

Predsednik Srbije Boris Tadić, posle susreta sa najvišim zvaničnicima EU i NATO-a, rekao je da je dobio garancije da će misije te dve organizacije na Kosovu ostati statusno neutralne, navodeći da Beograd traži rešenja kosovskog problema zasnovano na dobro osmišljenom kompromisu.

"Srbija je vrlo odlučna da se pronađu rešenja koja su moguća, koja mogu biti iskaz jednog dobro osmišljenog kompromisa. Međutim, Srbija mora da vodi računa da ne štiti samo vlastite nacionalne interese, interese srpskog naroda, već da uvažava legitimne interese albanskog naroda", rekao je Tadić Radio-televiziji Srbije.

"To podrazumeva mirotvornu politiku, političku arhitekturu koja može doneti dugogodišnju stabilnost na prostoru Jugoistočne Evrope", naveo je Tadić posle susreta sa visokom predstavnicom EU Ketrin Ešton i prvim čovekom NATO-a Andersom Fog Rasmusenom.

Upitan o razgovorima sa visokim predstavnikom Evropske unije, Tadić je rekao da je Srbija odlučna da sprovede reforme i da očekuje pozitivno mišljenje Evropske komisije u vezi sa nastojanjem Srbije da dobije status kandidata za članstvo u EU.

"Rekao sam vrlo jasno da Srbija želi status kandidata i datum za početak pregovora, jer smo praktično ispunili sve uslove ili ćemo to uskoro učiniti", rekao je Tadić dodavši da je dobijanje statusa kandidata za EU "uslovljeno situacijom na severu Kosova".

Predsednik Srbije je rekao da Srbija ne prihvata pokušaje nasilne promene realnosti na Kosovu i Metohiji, navodeći da je situacija na Kosovu sada gora nego pre letošnjih jednostranih akcija Prištine i angažovanja specijalne jedinice ROSU.

"Oni koji su planirali akciju pošli su od pogrešnih pretpostavki, da će Srbija šta god da se dešava na KiM, prihvatiti različita rešenja zbog toga što želi da dostigne status kandidata (za članstvo u EU) i da otvori datum za pregovore", rekao je Tadić.

"To, prosto, nije tako. Mi imamo svoje principe i potpuno jasno definisane stavove u vezi sa procesom dijaloga povodom Kosova i Metohije i u tom smislu se stvari nisu promenile ni nakon razgovora sa Ketrin Ešton", rekao je predsednik Srbije.

Tadić je rekao da je sa Eštonovom imao otvoren i težak razgovor i da je još jednom ponovio da Srbija ne priznaje i da neće priznati nezavisnost Kosova i Metohije.

Pitanje carinske službe

Komentarišući datum nastavka dijaloga Beograda i Prištine, predsednik Tadić je rekao da nova runda razgovora, planirana za 28. septembar u Briselu, treba da bude održana i da očekuje rešenje pitanja carinske službe.

"Srbija treba da učestvuje u dijalogu i to je moj jasno iskazan stav. Samo kroz dijalog možemo rešavati probleme ljudi koji žive na KiM, Srba i Albanaca, ali možemo braniti i naše legitimne državne interese na KiM, dodao je predsednik Srbije.

Predsednik je rekao i da je Eštonovu upoznao sa stavom da Beograd u nastavku dijaloga sa Prištinom želi da rešava pitanje carina i da nije tačno da je prihvatanjem rešenja za pečat dogovoreno i kuda idu sredstva od carina, ko na administrativnim prelazima obavlja carinske poslove i na koji način se oni regulišu.

"Sve to treba da bude tema dijaloga. Videćemo kakva će biti reakcija EU na tu temu. Sad slede konsultacije u EU, ali mi od naše pozicije nismo odstupili", istakao je predsednik Srbije.

Povodom predstojećeg susreta sa državnim sekretarom SAD Hilari Klinton predsednik Tadić rekao je da svako treba da zastupa svoje interese, ocenivši da će taj sastanak biti težak.

"Amerika je jasno stavila do znanja da podržava nezavisnost Kosova, a Srbija je Americi i čitavoj međunarodnoj zajednici stavila do znanja da ne prihvata nezavisnost Kosova", rekao je Tadić.

Prema njegovim rečima, Srbija je, takođe, svima stavila do znanja da želi kompromisno rešenje.

Predsednik Srbije je razgovarao i sa mađarskim predsednikom Palom Šmitom.

Predsednik Srbije je sinoć prisustvovao prijemu koji je američki predsednik Barak Obama organizovao za šefove delegacija država članica svetske organizacije, koje učestvuju na zasedanju Generalne skupštine UN u Njujorku. Tadić je prethodno bio na zvaničnom ručku koji je priredio generalni sekretar Ujedinjenih nacija.

(RTS)