субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Чланство у ЕУ политички циљ који нема премца ни алтернативе
Хроника

Борис Тадић: Чланство у ЕУ политички циљ који нема премца ни алтернативе

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 19. септембар 2009.

БЕОГРАД – Председник Србије Борис Тадић рекао је данас да је чланство у Европској унији „централни политички циљ” државе, а да успостављена стратегијска партнерства само доприносе том циљу.

„Никаквих дилема не треба да буде - за Србију је централни политички циљ чланство у Европској унији. Највећи интерес свих грађана јесте да постанемо равноправна и уважена чланица европске породице народа, са нашим укупним привредним и безбедносним потенцијалом, нашом културом и идентитетом. То је политички циљ који нема премца нити алтернативе”, рекао је Тадић на промоцији најмлађих официра Војске Србије испред Дома Скупштине Србије.

Према његовим речима, Србија је спремна да у потпуности испуни услове и уклони све препреке на путу ка ЕУ.

„Сарадњу са Хашким трибуналом ћемо окончати јер тиме отварамо и песпективу за све људе, породице, за децу. До сада је много урађено у том правцу и надлежне институције раде даноноћно како би свој посао упешно привеле крају”, навео је Тадић.

Према његовим речима, протекла година је била веома динамична и можемо да је оценимо успешном за нашу државу и дипломатију.

„Профилисали смо спољну политику земље кроз константне дипломатске напоре који су почели да дају резултате. Заокружили смо доктрину наше спољне политике чији је саставни чинилац и Војска Србије”, навео је председник Србије.

Додао је да Србија данас има дефинисана четири стуба спољне политике: Европску унију, Русију, САД и Кину и да ће то бити темељ међународних односа на дуже стазе.

„Са САД непрекидно радимо на побољшању билатералних односа. Желим да подсетим да са Америком имамо потписан споразум СОФА - документ на којем се темеље војни и билатерални односи наше две земље”, рекао је Тадић.

Председник је најавио да ће пре одласка на Генералну скупштину УН у Њујорку посетити Охајо са чијом Националном гардом сарађује Војска Србије.

„У односима са Русијом имамо значајне економске и спољно-политичке потенцијале и велику подршку коју нам ова пријатељска земља даје у одбрани интегритета наше земље на Косову и Метохији. Са Руском Федерацијом, као и са земљама ЕУ, очекује се повећање обима сарадње посебно на пољу војног образовања”, рекао је Тадић.

Према његовим речима, Кина је јасно наступила као будући светски економски лидер и са том земљом Србија је остварила стратешко партнерство као једина европска земља.

„Све оне који имају примедбе на оваква стратешка партнерства желим да подсетим - Србија је у својој недавној прошлости имала много непријатеља и зато нам сада ниједан пријатељ није сувишан. Да не буде дилеме - и у будућности ћемо стварати нова политичка и економска партнерства, јер је то добро за нашу државу и грађане”, навео је Тадић.

Према његовим речима, за многе несврстане земље Србију веже историјско пријатељство, а домаћа привреда има велику шансу да обнови некадашњу традицију сарадње и наступа на тим тржиштима.

„Србија не прави стратешки заокрет и нема намеру да постане чланица Покрета несврстаних, већ желимо да обнављањем политичких веза оснажимо међународни утицај, а унапређењем привредне сарадње отворимо врата за наступ наших предузећа на тим традиционално пријатељским тржиштима”, рекао је председник Србије.

Тадић је навео да је Србија искрени заговорник регионалне сарадње и покретач бројних регионалних иницијатива јер жели стабилност и што боље регионалне односе.

Према његовим речима, реформа војске и одбрамбеног система тече по јасно утврђеном плану.

„Дугорочно гледано, можда најзначајнија за питање одбране је чињеница да у скупштинску процедуру улази шест законских пројеката од виталног значаја за реформу система одбране, међу њима су стратегија националне безбедности и стратегија одбране. Оно што желим посебно да истакнем као приоритет јесте завршетак процеса професионализације војске до краја мандата ове владе”, рекао је председник Србије.

Према његовим речима, сарадња са међународним снагама на Косову је на задовољавајућем нивоу, а Србија је опредељена за мир и жели сигурност за све грађане.

„Србија никада и ни под којим условима неће признати независност Косова. Истовремено, Влада Србије ће у сваком моменту и надаље, проналазити практична решења за многа питања свакодневног живота”, рекао је Тадић.

Поновио је да се за Косово мора пронаћи компомисно решење кроз нове преговоре, „за које ће се простор отворити после будуће одлуке Међународног суда правде”.

Председник Србије је додао да је недавно Скупштина Србије усвојила Закон о националним саветима који мањинама у Србији гарантује највиши степен заштите и да је тај закон оцењен одличном оценом у међународним стручним круговима.

„Посебно подвлачим да Устав Републике Србије гарантује свим грађанима право на изражавање ставова и на окупљање, као што свима гарантује и слободу мишљења. Право на различитост је претпоставка слободног друштва”, рекао је Тадић.

Према његовим речима, државни органи ће реаговати на свако насиље и угрожавање основних људских и демократских права.

„Само држава има право да примени силу, у складу са законима, и држава ће заштити све своје грађане - без обзира на њихову националну, верску, полну, или политичку припадност. Држава неће дозволити насиље, а Србија јесте и биће земља слободе и мира за све који у њој живе”, рекао је Тадић.

(Бета)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер