четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Милошевић: Од уласка Хрватске у ЕУ положај мањина је све гори
Хроника

Борис Милошевић: Од уласка Хрватске у ЕУ положај мањина је све гори

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. септембар 2017.

 Загреб -- Посланик у хрватском Сабору испред СДСС Борис Милошевић каже да десница у Хрватској не жели да нуди решења за кључна питања, већ жели да изазове потресе.

Како је навео заменик председника СДСС, намера деснице је да "онемогући сарадњу мањина са властима". Милошевић истиче да су права мањина дефинитивно погоршана од периода када је Хрватска била кандидат за чланство у ЕУ.

Коментаришући иницијативу Анте Ђапића, бившег председника десно оријентисане Хрватске странке права о одржавању референдума на којем би се тражила промена начина избора мањинских заступника у Сабору. Милошевић је рекао да је она јако опасна.

Милошевић сматра да мањинска права не би смела бити тема референдума.

"Намера (Ђапића) је да се смање права мањина", рекао је Милошевић за загребачку Н1 тв.

Сматра да систем избора мањинских заступника није савршен, али да је примерен данашњем тренутку.

На констатацију да се у јавности често могу чути критике јер осам мањинских заступника или пет посто њих од укупног броја у Сабору пресуђује ко ће бити на власти, Милошевић је рекао:

"Мислим да је то једна фама која се врло често извлачи. Ако узмемо садашњу владу, грађани су на изборима дали подршку десном центру, а Пленковић је као релативни победник дао руку суаадње Мосту и мањинским заступницима. Ми нисмо били тај одлучујући језичак. Година 2007. је била година када су мањине одлучивале о влади. Али цело вјеме су имале конструктивниу улогу, посебно када се улазило у ЕУ. Ова инцијатива је јако опасна, чак и ако не би било референдума, ако узмемо да ДЈапић није гласао за Закон о уставним правима мањина те да је изјављивао да без усташког покрета не би било ни Хрватске."

Милошевић се осврнуо и на премештање спорне спомен плоче са усташким покличом из Јасеновца у Новку рекавши да то није решење, али да начелно СДСС подржава ту иницијативу.

"Начелно, подржавамо ту иницијативу, али мислим да би један такав приједлог требао постићи шири друштвени консензус. Ту је важно образовање и едукација да су такви симболи неприхватљиви", каже Милошевић.

Милошевић је објаснио да је "за дом спремни" усташки поздрав под којим су десетине хиљада људи депортовани и убијани.

"Премјешатај плоче из Јасеновца у Новску свакако није решење, јер се ми томе и даље бавимо. Ми желимо да тај поздрав не буде друштвено прихватљив и ако је потребно да га се забрани законом, било да се узвикује на стадиону или да је на грбу неког удружења", рекао је Милошевић.

Истакао да СДС С пођеднако осуђује и неодорава било који четнички симбол.

Према његовим речима, права мањина у Хрватској "дефинитивно су погоршала" у односу на период када је Хрватска била кандидат за улазак у ЕУ.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер