субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Џонсон: Уколико Европска унија не пристане на ревизију трговинских правила, која су почела да важе након изласка Велике Британије из ЕУ, биће неопходно да се дела
Хроника

Борис Џонсон: Уколико Европска унија не пристане на ревизију трговинских правила, која су почела да важе након изласка Велике Британије из ЕУ, биће неопходно да се дела

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. мај 2022.

Британски премијер Борис Џонсон изјавио је, уочи посете Северној Ирској, да ће уколико ЕУ не пристане на ревизију трговинских правила, која су почела да важе након изласка Британије, бити "неопходно да се дела".

Џонсон је у ауторском тексту за лист Белфаст Телеграф написао да ЕУ не жели да призна да споразум не функционише и да британска влада жели измене, а не повлачење из споразума са ЕУ.

„Надам се да ће се позиција ЕУ променити. Ако не, биће неопходно да се дела“, написао је Џонсон.

Он је оценио да трговинска правила дестабилизују осетљиву политичку равнотежу Северне Ирске и додао да ће британска влада наредних дана "изложити парламенту детаљнију процену и наредне кораке".

Раније овог месеца, на изборима у Северној Ирској највише мандата освојила је националистичка партија Шин Фејн. То је прва победа партије која се залаже за уједињење Северне Ирске и Републике Ирске.

Друга по броју гласова, Демократска унионистичка партија, одбија да уђе у владу и да се парламент састане док Џонсонова влада не поништи царинске и друге провере и прописе, који су ступили на снагу након изласка Велике Британије из ЕУ.

Према правилима мировног процеса у Северној Ирској, влада не може бити формирана без сагласности и националистичке и унионистичке партије.

Северна Ирска је једини део Велике Британије који се граничи са ЕУ. Након Брегзита, границе Северне Ирске остале су отворене и без посебне царинске контроле, јер је то важан део мировног процеса којим су окончани ранији сукоби у земљи. Контролише се само нека роба, као што су месо и јаја, која из Велике Британије улази у Северну Ирску. Том аранжману противе се унионисти Северне Ирске, који тврде да он оптерећује привреду и нарушава везе са другим државама Велике Британије.

"Мислим да постоји озбиљан ризик кренемо у правцу трговинског рата", изјавио је раније бивши британски амбасадор у ЕУ Иван Роџерс.

Ирски министар спољних послова Сајмон Ковенеј рекао је да је спор ЕУ и Велике Британије "последње што Европи сада треба", због подршке Украјини у рату са Русијом.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер