Хроника

Борис Џонсон: Иран одговоран за нападе на нафтна постројења у Саудијској Арабији

Штампа
понедељак, 23. септембар 2019.

 Британски премијер Борис Џонсон изјавио је да је Велика Британија закључила да је Иран одговоран за нападе на нафтна постројења у Саудијској Арабији и да ће Лондон размотрити учешће у америчком пројекту јачања одбрамбених капацитета ултраконзервативног заливског краљевства.

Џонсон је ипак додао и да ће Велика Британија са савезницима радити на "деескалацији" напетости на Блиском истоку које су у порасту откако су 14. септембра дроновима и крстарећим ракетама нападнути нафтно поље и највећа светска рафинерија нафте.

Велика Британија до сада није никога окривила за тај напад.

Ријад и Вашингтон тврде да је одговоран Иран.

Британски премијер је новинарима који с њим путују у Њујорк на заседање Генералне скупштине УН рекао да сада "Велика Британија с великим степеном вероватноће одговорним сматра Иран".

"Радићемо с нашим америчким и европским пријатељима на одговору који би покушао да деескалира напетости у региону Залива", рекао је Џонсон.

Џонсон је навео да ће разговарати с иранским председником Хасаном Роханијем. Он такодје има заказане разговоре с америчким председником Доналдом Трампом, немачком канцеларком Ангелом Меркел и француским председником Емануелом Макроном.

Велика Британија жели да буде "мост измедју европских пријатеља и Американаца када је реч о кризи у Заливу", навео је Џонсон.

САД и Европа имају значајне разлике у приступу Ирану. Европске земље, па тако и Велика Британија, и даље се држе медјународног споразума којим су ограничени ирански нуклеарни капацитети, али је Трамп повукао САД из тог споразума.

Џонсон је навео потребу за дипломатским одговором на тензије у Персијском заливу али и рекао да ће Лондон размотрити сваки захтев за војну помоћ.

Америчка влада је у петак објавила да ће послати додатне војнике и противракетне системе у Саудијску Арабију и Уједињене Арапске Емирате у оквиру "одбрамбеног" ангажовања.

Званичници су рекли се вероватно ради о више стотина војника.

"То ћемо пратити с пажњом. И јасно је да ако будемо позвани, било од Саудијаца или Американаца, да учествујемо, размотрићемо како бисмо могли да будемо корисни. Размотрићемо како бисмо могли да будемо корисни, ако будемо позвани, у зависности од тога какав је тачан план", рекао је британски премијер.

Ирански председник Рохани је у недељу позвао западне силе да безбедност Залива оставе у рукама регионалних земаља.

Један британски званичник је за Асошиејтед прес рекао да тврдња јеменских побуњеника Хута да су они одговорни за напад на Саудијску Арабију "није веродостојна" као и да су на месту напада пронадјени остаци крстарећих ракета иранске производње и да "ниво софистицираности веома чврсто указује на иранску умешаност".

Он ипак није рекао да ли Лондон верује да су пројектили лансирани из Ирана.

Иран је негирао одговорност и упозорио да ће било какав напад на ту земљу за последицу имати "општи рат".

(Бета-АП)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]