среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бојан Пајтић: Суштинске измене Статута Војводине нису прихватљиве
Хроника

Бојан Пајтић: Суштинске измене Статута Војводине нису прихватљиве

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. јун 2009.

Београд -- Председник Извршног већа Војводине Бојан Пајтић каже да су прихватљива само техничко-језичка усаглашавања Статута Војводине и Закона о преносу надлежности.

Суштинске измене Статута Војводине нису прихватљиве ни за ЛСВ ни за Мађарску коалицију. Први човек покрајинске власти и потпредседник Демократске странке Бојан Пајтић каже да у последњих неколико месеци није било никаквих разговора са представницима републичке Владе о Закону о преносу надлежности нити о Статуту.

“Ништа од онога што сте видели у медијима није се догодило и није тачно. Нити је било разговора о Закону о надлежностима, нити је било какав предлог стигао до нас, нити се разговарало о Статуту”, тврди Пајтић.

“Иста је позиција као пре три месеца, и пре два месеца, и просто је невероватно колико машта може да учини”, каже он.

На питање да ли је за покрајинску администрацију прихватљиво да се поново расправља о Статуту и да се мења његов текст, Пајтић одговара да су прихватљиве само језичко-правне измене у складу са Законом о надлежностима.

“Оно што произађе из Закона о надлежностима као потреба да се усагласи са Статутом просто мора да се догоди, јер није нормално да се та два акта разликују, и у том смислу корекције најављујемо од самог почетка. То је прихватљиво и формално-правно и део је самог процеса”, објашњава он.

Пајтић каже да та усаглашавања мора да обави Покрајина, јер републички парламент не може мењати текст Статута, већ то мора урадити покрајинска Скупштина и наводи да нису прихватљиве суштинске измене текста.

Први човек војвођанског парламента Шандор Егереши каже да не прихвата суштинске промене Статута, али не бежи од језичких дотеривања Статута.

“Мислим да суштински то не мења да ли Влада или Извршно веће, о томе можемо разговарати, али суштинске промене у тексту, дакле, да ли ћемо, на пример, отворити канцеларију у Бриселу или је нећемо отворити, мислим да то не треба да буде спорно. Дакле ја суштинске промене око Статута нећу прихватити”, категоричан је Егереши.

Лидер Савеза војвођанских Мађара Иштван Пастор каже да ће се у Мађарској коалицији наредних месеци разговарати о позицији унутар владајуће већине, а Статут је међу темама о којима ће се причати током анализе коалиционог споразума.

У складу са тим шта је из споразума реализовано, одлучиће се и останку или иступању из власти.

У Центру за регионализам сматрају да је од покрајинског статута непотребно направљен “првокласни политички скандал, а од Војводине случај”.

У Центру верују и да би суштинске измене Статута донеле штету и Војводини и Србији.

“Ово што је урађено Статутом јесте да се у складу са Уставом из тог тесног Устава из 2006. извуче максимум и да се Војводина афирмише као модерна европска регија, што би требало бити у интересу целе Србије, да она може дефинисати своје органе, унутрашње односе, односе са партнерима у иностранству, а то су региони са којима сарађује”, објашњава директор Центра за регионализам Александар Попов.

“Ако се избаци та ецсенција, као што има наговештаја, онда вам остаје празна љуштура и стање које смо већ имали, а то је на штету не само Војводине, него и Србије”, сматра он.

Статут Војводине усвојен је у покрајинском парламенту 15. октобра прошле године.

Од тада се налази у републичкој скупштини која треба да га усвоји или одбаци и да усвоји Закон о преносу надлежности, без чега се статут не може примењивати.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер