четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бојан Пајтић: Политичари у Србији директно утичу на спортске клубове
Хроника

Бојан Пајтић: Политичари у Србији директно утичу на спортске клубове

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. август 2016.

Политика има превише формалног и неформалног утицаја на спорт и у свету, а поготову у Србији, слажу се и власт и опозиција.

 И док опозиција наводи да се поједини представници власти мешају у управљање појединим клубовима, што није уобичајена пракса у другим европским земљама, дотле представници Српске напредне странке наводе да су се њихови представници поодавно повукли из управа спортских клубова, али да ће протећи још много времена док се спорт потпуно не очисти од политике.

Владимир Ђукановић, посланик и члан Председништва Српске напредне странке, каже за Данас да је политика увек утицала на спорт, да је тако било и да ће тако и бити и убудуће и да су Олимпијске игре прави пример за то. По његовим речима, суспензија руских спортиста прави је пример утицаја политике на спорт.

- Што се Србије тиче, напредњаци су одавно одлучили да изађу из управе клубова спортских друштава и организација за разлику од других странака и нико не може да нам спочитава да утичемо на рад спортских организација, каже Ђукановић. У СНС подсећају да је својевремено Зоран Бабић, члан руководства СНС, поднео оставку на место председника Ватерполо савеза Србије, а да је Братислав Гашић одустао од кандидатуре за председника Тениског савеза Србије. Они су поштовали одлуку странке о напуштању руководећих положаја у спортским клубовима и организацијама.

*Да ли је будућност суморна

Бошко Обрадовић, лидер Двери, међутим сматра да су "напредњаци - као и свему другом - фолирали и лагали да ће се њихови страначки функционери повући из свих спортских клубова. Он напомиње да сумња да нам је будућност спорта суморна јер свуда где је спорт ослобођен политике и где га воде стручњаци Србија постиже одличне резултате.

"Политика има превише утицаја на спорт у Србији, посебно у свету фудбала. Политичари су обично тамо где се преко спорта обрћу велике паре, моћ и утицај. Власт, на челу са Вучићем, очито погађа свака критичка реч, па макар била и најблажа и најнормалније и најкоректније изнета. Они једноставно не трпе да имају опозицију и не подносе критику, што је потпуно сулудо, али они тако функционишу", каже Обрадовић. Он додаје да је свима јасно да се у спорт не улаже довољно и да не би ни требало да буде спорно да се то тако и каже .

Држава можда није у могућности да тренутно издваја више за спорт, каже Обрадовић, али би била у могућности када би наплатила неплаћени порез тајкунима или додатно опорезовала стране банке и компаније, али Вучић то једноставно не сме да уради.

"Називање политичких противника олошем је право Вучићево лице. Смиреност и политичка коректност код њега је део навежбаног глумачког репертоара", закључује у разговору за Данас лидер Двери, а са њим се слаже и Бојан Пајтић, председник Демократске странке.

*Симболична слика малтретирања

Пајтић у изјави за Данас оцењује да политика има и превише утицаја на спорт, чак и до те мере да се поједини политичари мешају у управљање појединим клубовима, што није уобичајена пракса у другим европским земљама.

"Сам Вучић је говорио о томе како се дају буџетска средства клубовима да навијачи не би узвикивали погрде на његов рачун. Да се не улаже довољно у спорт довољно говори и симболична слика малтретирање ватерполиста на "лоw цост" лету, са дупло дужим путовањем него сто је то неопходно. Једина моја реакција на мучна политичарска својатања је била реченица на Твитеру да су наши дивни спортисти освојили медаље "упркос, а не захваљујући политичарима", и то је већ било довољно да ме премијер назове "олошем". Таква терминологија је толико примитивна да могу само да изразим жаљење што председник Владе ове земље користи такав речник", закључује у разговору за Данас лидер ДС.

Некадашњи државни секретар у министарству омладине и спорта Ненад Боровчанин у разговору за Данас каже да излазак политичара из управа клубова и савеза јесте важан корак који је направљен и може бити добар путоказ ка даљој трансформацији или приватизацији пре свих фудбалских клубова.

"Србија је уложила доста новца у олимпијски тим Србије, јер су сви савези на време добили новац за припреме, спортисти стипендирани, затим обезбеђене су награде за медаље, као и спортске пензије за освајаче медаља. У завршној фази су национални центри за ватерполо и атлетику, тако да су услови за репрезентативне селекције значајно унапређени. Оно што нам недостаје јесте систем школског спорта, који би мобилисао децу и младе на здраве стилове живота, као и бављење спортом без наплате чланарине. Клупски спорт је највећи проблем, пре свега због предуге транзиције, непостојања критеријума за њихово финансирање, везе клубова и политичара", каже Боровчанин и додаје да у локалним самоуправама има оних који воле да буду познатији од спортиста. Сада и те, и оне друге, министарство треба да окупи и убеди их да не шаљу сав новац у фудбал.

Он сматра и да је последњи рок за решавање два велика проблема - хулигана у спорту и приватизације у спорту. Бивши боксерски шампион наводи да је катастрофално то што људи данас не знају по пет играча из "вечитих ривала", али знају имена људи у управама. Поручује да погледамо скупштине клубова, јер тамо сви глуме Коза ностру, имају зализане косе и томпусе. Због њих је, како каже , важна категоризација спорта, јер овде ко је био у управи значајно се обогатио.

*Ко саставља тимове

"Против тога сам да политичари изађу из свих управних одбора и не буду у руководствима спортских организација клубова, јер то не постоји нигде у свету. Политичари, иако тај термин вуче много негативних конотација, па зато да употребим други израз - утицајни људи у друштву, у обавези су да буду у управама клубова и спортских организација, али је проблем када они почну да раде ствари које не знају, а то је да састављају тимове. Они треба да створе услове за бољи рад клубова и спортских организација и то је њихова обавеза и свуда у свету имате председнике општина и градоначелнике, министре за које се клубови утркују да их увуку у управе клубова. Само што они тамо знају где им је линија одлучивања, док се код нас иде из крајности у крајност", каже бивши ватерполо репрезентативац Александар Шапић за Данас.

На питање да ли се након одлуке напредњака да њихови чланови изађу из управа клубова то и догодило, Шапић каже да не зна, јер то није ни пратио, али додаје да спортисти треба да руководе спортом, али не обавезно и да се баве менаџментом у спорту, јер је за то потребно време. Не значи да спортисти који су добро давали голове могу да пронађу новац и клуб направе успешним. Зато, каже Шапић, у озбиљним земљама постоји микс политике, спорта и утицајних људи.

(Данас) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер