Početna strana > Hronika > Bojan Pajtić: Nikolić pretnjama nasiljem pokušava da uplaši birače
Hronika

Bojan Pajtić: Nikolić pretnjama nasiljem pokušava da uplaši birače

PDF Štampa El. pošta
utorak, 15. maj 2012.

Postizborna bura se ne stišava, na šta utiče iščekivanje drugog kruga predsedničkih izbora i optužbe naprednjaka o krađi glasova. Republička vlada je još daleko od formiranja, obrisi pokrajinske se naziru, a opštine i gradovi svaki na svoj način pokušavaju da zapečate priču o đurđevdanskim izborima.

Atmosfera između demokrata i naprednjaka prevazišla je usijanje. Čvrst stav Tomislava Nikolića o izbornoj krađi demokrata, njegovo premišljanje oko izlaska u drugi krug, obećanje da će se tući za svaki glas... dobrano su pojačali tenzije, a sve je vidljivije koliko su državne institucije u Srbiji, u stvari, slabe.

Po rečima potpredsednika DS-a Bojana Pajtića, teze o izbornoj krađi i pretnje nasiljem na biračkim mestima su „sredstva kojima Nikolić pokušava da zabašuri svoj poraz u prvom krugu i opravda poraz koji će uslediti u drugom krugu predsedničkih izbora.“    

– Sada je već svima jasno da nije bilo izborne krađe. Međutim, tenzija koju Nikolić zbog sopstvenog poraza podiže u društvu izuzetno je loša za demokratske institucije, ali je pre svega razarajuća za ugled naše zemlje u međunarodnoj zajednici. Nikolić je svojim političkim delovanjem devedesetih godina prošlog veka kompromitovao ovu zemlju, a sada nastavlja takvu, štetnu politiku – kaže Pajtić.

Da li bi se takva promena toka predsedničke kampanje mogla odraziti na odziv u drugom krugu predsedničkih izbora i kakva su vaša očekivanja u tom pogledu?

– Tomislav Nikolić svojim pretnjama nasiljem pokušava da uplaši birače i spreči ih da se masovno odazovu u drugom krugu predsedničkih izbora. Takvo zastrašivanje nije uspelo ni 2000. godine, kada su slične pretnje upućivali mnogo opasniji ljudi, koji su upravljali represivnim aparatom u ovoj državi. Danas je svima jasno da Nikolić preti praznom puškom i njegovo afektiranje neće nikoga uplašiti. Naprotiv.

Hoće li te tenzije ubrzati formiranje republičke vlade, odnosno ostalih organa vlasti nakon 20. maja, s obzirom na to da nakon izbora 6. maja nijedan nivo vlasti u Srbiji još nije konstituisan?

– Očekujem brzo formiranje republičke vlade i drugih organa vlasti nakon drugog kruga izbora. Očigledno je da će stranke koje čine aktuelnu Vladu ostvariti kontinuitet, tako da nema bojazni od toga da bi fabrikovanje tenzija moglo destabilizovati društvo. Neće biti interegnuma. Preciznije, postojeća Vlada obavljaće redovno svoj posao do konstituisanja novog saziva Skupštine i Vlade.

Zašto DS još uvek ne želi da otkrije svog kandidata za manadatara nove republičke vlade? Vi ste, recimo, na startu kampanje istakli da se kandidujete za još jedan mandat na mesto predsednika Vlade Vojvodine. 

– Demokratska stranka ima više kvalitetnih kandidata za mesto mandatara. Međutim, sastav buduće republičke vlade i preraspodela resora tema su za 21. maj. U ovom trenutku, apsolutni prioritet je pobeda Borisa Tadića na predsedničkim izborima, kao i pobeda naših kandidata drugom krugu pokrajinskih izbora. Tadićeva pobeda je preduslov daljih evropskih integracija Srbije.

U kojoj meri bi se postojeće tenzije u predsedničkoj kampanji mogle odraziti na drugi krug pokrajinskih izbora, koji se održava istovremeno s predsedničkim?

– Građani Vojvodine nikada nisu podržavali one koji pozivaju na sukobe i koji nisu spremni na to da dostojanstveno prihvate poraz. Zbog toga će, ubeđen sam, pobeda naše liste na pokrajinskim izborima biti jednako uverljiva kao i u prvom krugu.

Očekujete li da će DS postići bolji rezultat na većinskim izborima nego na proporcionalnim za mandate u Skupštini APV? I kako ocenjujete slabiji rezultat vaše stranke u Pokrajini u odnosu na izbore 2008. godine?

– Na prošle izbore izašli smo u koaliciji s G17 plus i SPO-om. Sada smo postigli veliku pobedu budući da smo, od 42 opštine u Vojvodini u kojima su bili organizovani lokalni izbori, u 35 imali bolji rezultat nego SNS, a u drugi krug ulazimo s gotovo duplo većim brojem kandidata nego naši politički oponenti. Veoma smo blizu ostvarenja našeg cilja da sami realizujemo većinu u Skupštini Vojvodine.

Iz LSV-a poručuju da će u novoj pokrajinskoj vlasti biti promenjeni odnosi snaga i očekuju da će imati veći uticaj. Šta očekujete u tom pogledu? Da li će demokrate insistirati na mestu gradonačelnika Novog Sada, na koje računaju i u Ligi?

– Neće biti promenjen odnos snaga jer će DS ponovo imati četiri ili pet puta više poslanika nego drugoplasirana stranka u koaliciji. Neizvesno je samo da li će drugoplasirana stranka biti SPS, SVM ili LSV. I prošli put smo, iako smo imali apsolutnu većinu u Skupštini Vojvodine, u koaliciji obuhvatili širok korpus stranaka da bismo za procese reformi i evropskih integracija obezbedili što širu podršku društva. Slično ćemo postupiti i sada. Što se tiče lokalnih samouprava, u njima će pobednici na izborima, odnosno stranke koje su u koaliciji osvojile najviše glasova, predlagati gradonačelnike. To je jednostavan, prirodan i neizmenljiv princip.

U ovom izbornom procesu ponovo su podignute tenzije u odnosima između DS-a i SVM-a zbog lokalnih izbora u Subotici. Dovodi li to u pitanje vašu saradnju u narednom sazivu pokrajinskog parlamenta?

– Saradnja i koalicioni odnosi između DS-a i SVM-a su i do sada bili sasvim različiti na pokrajinskom, odnosno subotičkom nivou. Bilo bi korisno kada bi ti odnosi bili harmonizovani. Ali, o konstituisanju vlasti na različitim nivoima razgovaraćemo nakon što 20. maja, glasanjem na izborima, obezbedimo razvoj, stabilnost i evropsku budućnost našeg društva. 

Branka Dragović Savić

Petar Klaić

 (Dnevnik)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner