среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бојан Пајтић: Динкић кренуо у предизборну кампању
Хроника

Бојан Пајтић: Динкић кренуо у предизборну кампању

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 13. фебруар 2011.

"Није коректно да потпредседник Владе Србије који три године контролише већину финансијских ресурса за лошу економију критикује баш ту владу"

Бојан Пајтић, потпредседник ДС-а и председник Владе Војводине, први је политички представник Војводине који је учествовао на молитвеном доручку у Вашингтону. Непуних десет дана од те посете у Војводину стижу прве америчке компаније заинтересоване да инвестирају у покрајину.

- Изузетно сам задовољан што је први пут у историји представник покрајинске администрације позван на молитвени доручак. Предочено ми је да је то последица чињенице да је Војводина једна од ретких регија у овом делу Европе која у време кризе није имала талас незапослености, али и да је Војводина регија која има шест службених језика у употреби, што је највише у Европи, која је на врло квалитетан начин сачувала своју мултиетничку структуру. Због тога овај позив не доживљавам као признање мени лично, већ признање тиму који водим и грађанима Војводине.

По повратку у земљу, ипак, сачекала вас је криза Владе. Није само опозиција та која критикује, већ се види и да власт има своју опозицију у власти. Ко је већа претња по Владу, Томислав Николић или Млађан Динкић?

- Што се тиче напредњака, републичка Влада не заслужује ту врсту критике која ће јој приписивати све оно лоше што је последица глобалних трендова, а при том та критика не нуди ниједан алтернативни програм, ниједну идеју, никакав концепт и не нуди никакву компетентност. То је крајње нефер. У исто време мислим да није коректно да један потпредседник Владе који три године контролише већину финансијских ресурса те Владе почиње да је критикује у медијима у предизборној години. То више личи на предизборну кампању него на конструктивну критику.

Као потпредседник ДС сматрате ли да је потребна реконструкција Владе Србије?

- Да ли ће бити неких персоналних промена у Влади, то је питање за представнике странака који имају највећу одговорност за њено функционисање и обезбеђују парламентарну већину. Сигуран сам да ће у данима пред нама донети одлуку која ће бити државно одговорна и која ће бити адекватан одговор на постојећу ситуацију.

Када већ говоримо о предизборној години, да ли то значи да у овој години Србију или Војводину ипак очекују избори?

- Кад кажем предизборна година, онда пре свега мислим да је ово година пред изборе. Дакле, није изборна него предизборна. Ми нисмо ни разговарали ни размишљали о превременим изборима, нити видимо разлог за превремене изборе и у том смислу, посебно када имате уверљиву већину, а очигледно је да имате већинску подршку грађана не само по истраживањима јавног мњења, већ и по резултатима ванредних локалних избора где је суверено тријумфовала ДС. У том смислу немамо ни формалну обавезу ни морално право да расписујемо изборе који се не би поклапали са законским термином.

ДС је доминантна у Војводини

Ваша странка у Војводини спроводи акцију од врата до врата. Шта грађани мисле о власти и који је рејтинг ДС-а?

- Криза је свугде присутна и неминовно је да се последице кризе која постоји у целом свету оцртавају и на ситуацији у Војводини. Али грађани Војводине су веома свесни колико ко ради и шта је објективно могуће мењати, а шта су једноставно чињенице које постоје независно од нас. Кампања од врата до врата, али и ванредни локални избори, показали су да је ДС потпуно доминантна на политичкој сцени Војводине.

Истраживања јавног мнења кажу да сте тренутно најпопуларнији политичар у Војводини.

- Ја ни себе не третирам као заслужног појединца, већ човека који је на челу тима који иза себе има добре резултате, што су грађани препознали. Покрајинска Влада добро ради свој посао. Чињеница је да су у истраживањима јавног мнења грађани Новог Сада и Војводине мене препознали као некога ко је показао успех у раду. Не приписујем те резултате себи, већ тимском раду, а грађани су тимски рад персонификовали у мом имену.

А какви су то контакти које сте остварили у Вашингтону и какве ће користи Војводина да има од тога?

- Имао сам низ разговора са представницима законодавне и извршне власти САД. Разговарао сам са представницима пословне заједнице, који су били заинтересовани за инвестиције у ИТ сектору, грађевини, електронској индустрији и енергетском сектору. Већ сутра ћемо имати у Влади Војводине и састанак са америчким инвеститорима у енергетском сектору из компаније „Цонтинентал Партнерс" и то доживљавам као један од првих резултата оног што сам урадио у Вашингтону.

Шта сте понудили америчким инвеститорима? Које су то погодности које Војводина може да понуди?

- Војводина је, као и цела Србија, конкурентнија за инвестиције него остале земље у овом делу Европе. Мали су порези, боље су подстицајне мере које се дају инвеститорима, имамо квалификовану радну снагу, инфраструктуру коју смо значајно побољшали претходних година. До сада је покрајинска администрација финансирала изградњу и реконструкцију готово 3.000 километара путева у Војводини. Изграђено је неколико мостова и све то захваљујући средствима за које смо се изборили у Уставу и остварили ниво инвестиција који је већи него што је то запамћено у претходних неколико деценија. Инфраструктурно, Војводина има знатно више да понуди него што је то имала пре неколико година. Чињеница да ниједан страни инвеститор није отишао из Војводине нас препоручује. Ниједна фабрика, ниједно постројење које је отворено у Војводини последњих неколико година није затворено, што говори у прилог томе да смо очигледно атрактивни за инвеститоре. Неколико стотина компанија дошло је од октобра 2000. године и нико није отишао, што је само по себи најбоља препорука да у Војводини може и да се ради и да се заради.

Ово је по општој оцени аналитичара али и грађана најтежа година од октобарских промена. Колико би инвестиције могле да поправе ситуацију у Војводини?

- Ми смо успели у последњих годину и по дана да запослимо више од 20.000 људи у Војводини само кроз програме покрајинске Владе и да спречимо да се незапосленост увећа, иако је рецесија глобални тренд и криза постоји свуда у свету. Поред наших програма, да би се побољшао животни стандард грађана неопходно је да и стране инвестиције дођу у што већој мери и због тога ми и имамо посебну институцију - ВИП фонд, за подршку страним инвестицијама и посебне програме којима желимо да привучемо инвеститоре, тако да је свако отворено радно место за нас необично важно. Свако ново радно место за нас је приоритет.

Опозиција економску ситуацију користи као главни аргумент да садашња Влада води лошу политику. Сматрате ли да ова власт може боље?

- Није коректно то што један део опозиције покушава да свали све последице светске кризе, лоше монетарне политике из 2006. године и последице глобалне рецесије на Цветковићеву Владу. То није коректно прво због тога што је и са становишта бруто друштвеног производа и са становишта очувања финансијске стабилности, Србија један од лидера у региону. Тешко се живи данас, али криза јесте и у земљама у окружењу и у земљама ЕУ и у САД. Поменућу да су у Румунији за 25 одсто смањене плате у јавном сектору, а код нас ће бити нешто повећања. Код нас се пројектује повећање БДП за разлику од пројекција Светске банке за цео регион, где се пројектује смањење.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер