петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бојан Пајтић: Ако Вучићев режим уведе санкције Русији, странке десног центра ће узети део бирача СНС, и то не мали
Хроника

Бојан Пајтић: Ако Вучићев режим уведе санкције Русији, странке десног центра ће узети део бирача СНС, и то не мали

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. мај 2022.

 „Уколико режим уведе санкције Русији, странке десног центра ће од тога недвосмислено имати користи. Оне могу узети један део бирача напредњацима и то не мали. Ту је практично Вучић у позицији какву и заслужује, а она је безизлазна“, истакао је у разговору за портал Н1 професор Правног факултета у Новом Саду и некадашњи председник Демократске странке Бојан Пајтић.

Саговорник портала Н1 нагласио је да „неко ко чак до нивоа месне заједнице није дозвољавао да било ко други има власт“, сада мора понети и апсолутну одговорност.

„Вучић се налази између две ватре и што се дуже буде налазио у тој позицији то ће бити опасније за њега, али и за Србију. Одуговлачење неће донети ништа јер се криза која је наступила неће разрешити тако брзо, а Запад неће више дозвољавати седење на две столице и од Србије ће очекивати да се сврста на једну или на другу страну“, уверен је Пајтић.

Одговарајући на питање може ли однос према увођењу санкција Русији да постане нова линија поделе унутар опозиционог блока, Пајтић је нагласио да су странке опозиције програмски врло различите и да зато не треба сметнути с ума да се једном корпусу бирача обраћају Демократска странка, Странка слободе и правде и Покрет слободних грађана, а другом Народна странка, која припада десном центру.

„Логично је да постоје одређене разлике и у реторици и у приступу када је у питању увођење санкција Русији. Ипек, на спољној политици није ни грађено јединство опозиције, већ пре свега у односу на околност да у Србији нема индивидуалних и политичких слобода, затим медија који су отворени за плурализам мишљења, као и да је држава приватизована и да је мафија овладала практично свим сегментима државе“, подвукао је Пајтић.

Говорећи о потреби укрупњавања на опозиционом делу политичке сцене, наш саговорник је оценио да ће се најпре дешавати процеси у којима ће се један део партија, као што је Народна странка, приближити политичким организацијама десног центра, попут Двери.

„Уколико опозиција жели да постигне добар резултат на евентуалним новим београдским изборима, она ће поново морати да наступи јединствено, јер у околностима у којима унутар тог програмски блиског дела опозиције постоје јавна размимоилажења плашим се да би резултат могао бити лошији него што је био на претходним изборима. Очекујем да ће блок који чине ССП, ДС и ПСГ остати на окупу јер однос према увођењу санкција Русији јесте нешто што дефинише политичка савезништва, бар краткорочна“, истакао је Пајтић.

Опозиција као да је узела превремени годишњи одмор

Бојан Пајтић је додао да му се чини да је опозиција, или бар већи њен део, узела „превремени годишњи одмор“.

„Опозионе странке као да се труде да анестезирају своје бираче. Међутим, последица анестезије може бити само то да успавате пацијента, у овом случају сопствене гласаче, који би онда могли једноставно да преспавају те изборе. Не знам ко им саветује ту стратегију, али мислим да она у овом тренутку дефинитивно иде у корист само режиму“, напоменуо је Пајтић.

Коментаришући најаву председничког кандидата опозиције Здравка Поноша да ће у наредном периоду формирати нову политичку партију, Пајтић је навео да „инфлација странака“ која се дешава на политичкој сцени не доприноси ентузијазму бирача да изађу на изборе, већ га, додао је, заправо умањује јер „гласачи то препознају као неспособност опозиције да се интегрише“.

„Не мислим да нова странка може донети некакав револуционарни помак, јер ће се било која нова партија, без инфраструктуре и других ресурса, пре свега борити за прелазак цензуса, а не за победу на изборима. Сама чињеница да ће у парламенту бити заступљено више од тридесет партија говори сама по себи да је још једна странка вероватно последња ствар која је Србији у овом тренутку потребна“, истакао је Пајтић.

Према његовим речима, Понош је окренут очито према десном центру, због чега „не може много да нашкоди већини странака које су га подржале на изборима“, јер је највећи део тих партија, нагласио је Пајтић, ближе позицији левог центра.

„Простор на левом делу политичког спектра није велики, њега чини највише двадесет до двадесет пет одсто опредељених бирача. Понош не може пронаћи неке нове бираче, већ само евентуално да преузме део гласачког тела странака које су га подржале, па уколико буде скренуо улево могао би да нанесе одређену штету грађанским странкама, али не бих прецењивао његов потенцијал“, закључио је Пајтић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер