четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бојан Клачар (ЦеСИД): Нећемо износити процену резултата избора, ако други круг буде зависио од гласова са КиМ; Спорна је одлука да записник са бирачких места може да се мења у РИК- у
Хроника

Бојан Клачар (ЦеСИД): Нећемо износити процену резултата избора, ако други круг буде зависио од гласова са КиМ; Спорна је одлука да записник са бирачких места може да се мења у РИК- у

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. март 2017.

Страначки контролори и Мисија ОЕБС су кључни за регуларност избора на Косову, али других посматрача тамо нема, рекао је у интервјуу ФоНету извршни директор Центра за слободне изборе и демократију (ЦеСИД) Бојан Клачар. Најављује да ЦеСИД неће износити своју процену резултата, ако други круг председничких избора буде зависио од тих гласова.

"Из угла посматрача, нико, па ни ЦеСИД, не може бити присутан приликом гласања на 90 бирачких места на Косову", објаснио је Клачар и додао да ЦеСИД нема право да посматра изборе на Косову, као што није могао ни 2016. и 2014.

Подсећа да су страначки контролори и представници ОЕБС-а једини који могу да дају информације о томе како је протекло гласање на Косову, под условом да буду расположени да о томе говоре.

"Нажалост, невладине, неутралне посматрачке мисије неће моћи да пруже никакав увид у податке и ЦеСИД у свом узорку неће имати податке о гласовима на Косову", прецизирао је Клачар.

Он је најавио да ће гласови са Косова прикупљени са 90 бирачких места бити транспортовани до Врања и Рашке.

"Уколико се деси ситуација да други круг буде зависио од неколико хиљада гласова, ЦеСИД неће изаћи са својом проценом у изборној ноћи, јер је резултат сувише неизвестан", рекао је Клачар. Напомиње да не може да се зна како је гласало 30.000, 40.000 или 50.000 људи на Косову.

Кључну слику требало би да нам дају страначки контролори кандидата, биће их три, један из владајуће коалиције и два из опозиције, нагласио је Клачар. Они би, како је објаснио, морали да се потруде да тај посао на лицу места ураде на најбољи начин и да известе о евентуалним изазовима на самим бирачким местима или при бројању гласова у Врању и Рашкој.

Према речима Клачара, тешко је предвидети да ли би гласови са Косова могли да пресуде да ли ће бити 2. круга.

"Ако видимо да заиста ти резултати могу да утичу, плус гласови из дијаспоре и затвора, у које такође ниједна посматрачка мисија не може да има увид, ми ћемо да се оградимо да не можемо да објавимо финалну пројекцију", рекао је Клачар.

Каже да постоји неколико дискутабилних ствари у овом изборном процесу и међу њих, осим састава Републичке изборне комисије (РИК) и гласања на Косову, убројао и одлуку РИК да записник са бирачких места може да се мења у РИК у Београду, уколико они нису добро попуњени на бирачким местима.

Према његовим речима, има и неких добрих новина које је РИК увела, као што су ИД картице за чланове бирачких одбора, додатни заптивачи за вреће са изборним материјалом и обуке за бирачке одборе.

"Све време говоримо да РИК законстки структурно није добро постављен и док се не промени закон РИК се креће у уском маневарском простору и не може да квалитетно спроведе изборни процес до краја", оценио је Клачар.

Он је рекао да правила РИК о важности листића нису нова и у закону су од 2012. и биће прихваћени и листићи који нису уобичајено попуњени, ако неизоставно може да се утврди за кога је глас.

"Међутим, најсигурније, најбоље, најефикасније и најклакше решење, по закону, јесте да се заокружи редни број. Или име кандидата или предлагач, и то ни на који начин неће довести листић у питање", објаснио је Клачар.

За сва друга решења, колико год формално дозвољена, упозорава да могу да изазову забуну у бирачком одбору и да се на крају глас не призна и оде у неважеће листиће.

На председничким изборима у недељу 2. априла ЦеСИД ће имати 700 својих посматрача на 600 бирачких места. Први пут ће у изборном дану представљати резултате уживо на три телевизије, онако како у реалном времену буду пристизали. 

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер