петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бодо Вебер: Русији није у интересу да дође до свеобухватног споразума између Србије и Косова
Хроника

Бодо Вебер: Русији није у интересу да дође до свеобухватног споразума између Србије и Косова

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 09. фебруар 2020.

 Виши сарадник Савета за политику демократизације у Берлину Бодо Вебер говорио је о будућности дијалога између Београда и Приштине.

Вебер је рекао да верује да ће дијалог Београда и Приштине бити настављен кад дође до "озбиљног ресетовања процеса" и његовог враћања првобитним принципима из периода од 2012. до 2014. године.

У интервјуу за Косово онлајн, он је додао да то значи да треба да буде заборављен приступ бивше шефице дипломатије Федерике Могерини да је "сваки договор добар договор“, који допушта опасан повратак етнотериторијалног концепта из ратних деведесетих година.

Вебер је рекао да, међутим, не очекује обнову преговора пре одржавања парламентарних избора у Србији.

Он је оценио да и даље кључ решавања дијалога лежи у рукама ЕУ, и поред њеног нејединства, док САД могу да "играју потпорну улогу, под условом да прихвате да буду тимски играч", јер ће у супротном остати на маргинама процеса.

Вебер је такође оценио да приступ специјалног америчког изасланика Ричарда Гренела да се у први план истакне економски интерес, а политички потисне, не може да помири сукобљене стране.

"Статусни конфликт између Косова и Србије је политичке нарави, економија је ту зависни, а не независни фактор. На том разумевању почива политички дијалог, вођен од стране ЕУ, који је зато остварио значајне, првобитне резултате после потписивања априлског споразума 2013. године. А билатерални спорови и економска питања ће једино моћи да буду решавани у оквиру свеобухватног споразума", рекао је Вебер.

Он је такође оценио да не верује да најављена тужба косовског премијера Аљбина Куртија против Србије за геноцид може да има успех, и подсетио да је Хашки трибунал за ратне злочине само у случају Сребренице прихватио категоризацију масовног злочина као геноцида.

Према његовим речима, евентуалне оптужнице Специјалног суда за злочине ОВК на Косову не могу сада да изазову политичку кризу у Приштини, јер се оне, ако дође до њих, не тичу нових странака на власти.

Вебер је у интервјуу за Косово онлајн рекао и да Русији није у интересу да дође до свеобухватног споразума између Србије и Косова који би водио "до пуне нормализације билатералних односа и трајног мира и до тога да косовски Срби коначно престану да живе у сивој зони између две државе.

Он је оценио да Русији највише користи нерешени конфликти и нестабилност у комшилуку ЕУ, што ће се, како је рекао, "јасно видети чим буде потписан коначни споразум".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер