петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блумберг: Испоруке руске нафте у Европу драстично повећане током августа
Хроника

Блумберг: Испоруке руске нафте у Европу драстично повећане током августа

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. август 2022.

Испоруке руске нафте морем у Европу, нагло су порасле средином августа. Ово је 22. августа објавио Блумберг. Истовремено, извештаје о „скорој победи Украјине" пласирају ЦИА и тајне службе које знају да је то илузија

Пошиљке руске сирове нафте порасле су прошле недеље, преокренувши скоро сав претходни пад. Поморски извоз европским купцима порастао је на највиши ниво од априла, јер неке рафинерије настављају да прерађују.

Залихе нафте су између 13. и 19. августа порасле на 3,41 милион барела дневно. Сав раст је био у Европи. Извоз у Медитеран порастао је за 140.000 барела дневно, што је највећи скок до сада. Русија је нафтом снабдевала и Шри Ланку и Египат, морским путем.

Блумберг је 8. августа известио о тајним испорукама руске нафте, у земље јужне Европе и Медитерана. Како наводи агенција, у недељи која се завршава 5. августа, обим испорука италијанским лукама достигао је седмонедељни максимум. Шпанија је, заузврат, први пут од априла купила серију нафте руског бренда Уралс. Прецизира се да је испорука извршена из Казахстана.

Почетком јуна, британски лист „Индипендент" објавио је да су се од увођења ембарга на нафту, испоруке нафте из Русије удвостручиле , посебно у Индију и Кину. Одбијање европских компанија да испоруче руску нафту, омогућило је преосталим превозницима да добију „екстра профит", као и да попуне руски буџет за милијарду долара.

Земље ЕУ усвојиле су 2. јуна шести пакет санкција Русији, који забрањује испоруку нафте на мору, и извоз нафтоводима, преко којих су чланице ЕУ, укључујући Мађарску, Немачку и Пољску, добијале трећину својих потреба за нафтом. Ово покрива више од две трећине руског извоза нафте, смањујући огроман извор финансија. Забрана ће ступити на снагу шест месеци након увођења шестог пакета санкција .

Западне земље почеле су да уводе нове санкције као одговор на руско спровођење специјалне операције за заштиту Донбаса , чији је почетак најављен 24. фебруара. Москва је објаснила да задаци специјалне операције укључују демилитаризацију и денацификацију Украјине, чија је имплементација неопходна да би се обезбедила безбедност Русије. Одлука је донета у контексту погоршања ситуације у региону, као последица гранатирања од стране украјинске војске.

Истовремено, извештаје о „скорој победи Украјине" пласирају тајне службе које знају да украјинска војска неће моћи да крене у контраофанзиву - оценио је бивши саветник америчког министра одбране пуковник Даглас Мекгрегор.

- Све што се у медијима пише о победи Украјине је илузија која у стварности не постоји. И ЦИА зна да ће Украјина изгубити. Кијев неће моћи да крене у контраофанзиву због томе је већ жртвовао своје најбоље јединице.

Мекгрегор подсећа да ће украјинској страни ускоро понестати ракета за америчке вишецевне ракетне бацаче ХИМАРС, док су европске земље почеле да смањују војну помоћ Украјини још у јулу.


- Сви они у Сједињеним Државама, који су заправо уништили Украјину, сада очајнички покушавају да спасу ствари, а по њиховом мишљењу, то се може урадити само лагањем о стварној ситуацији у земљи и повећавањем помоћи Вашингтона и његових партнера - објаснио је Мекгрегор дезинформације америчких обавештајних агенција.

Амерички лист Политико објавио је, позивајући се на податке Института за светску економију из Кила, да шест великих европских земаља у јулу није дало никаква билатерална војна обећања Украјини.

Од краја априла је војна помоћ Кијеву значајно смањена.

(Информер)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер