петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блокирано више од 70.000 предузећа у Србији
Хроника

Блокирано више од 70.000 предузећа у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. јун 2010.

Српске компаније у минусу 326 милијарди динара

Баук неликвидности кружи српском привредом у којој расту једино дугови. На наплату робе чека се и по шест месеци док динар у међувремену слаби, а цене сировина у свету расту. Они који и даље покушавају да своје пословање одрже како-тако позитивним, кажу да је на снази зачарани круг у којем свако сваком дугује, а до наплате се стиже преко штапа и канапа, после неколико месеци кад дугове поједе клизање динара.

Све у свему - лоше, а биће још и горе, верују привредници у Србији. Иако су министри често оптимисти, па прогнозирају боља времена до краја године, статистика је као и увек неумољива.

У овом тренутку блокирано је више од 70.000 рачуна домаћих фирми, а износ блокаде је 326 милијарди динара, што је на пример скоро половина свих планираних буџетских прихода ове године (655 милијарди динара). Последњег дана 2008. године у блокади је било 56.605 фирми, а износ дуда до сада повећан је за 120 милијарди динара, што је равно овогодишњем дефициту државне касе.

Неликвидност или једноставно мањак свежег новца је вирус који погађа целу привреду, чак и извознике.

Васо Лекић, власник "Фудленда", каже да је читав циклус производње некада трајао око 100 дана, а данас дупло више.

- Док се купи репроматеријал, сировине, па се роба произведе и наплати потребно је преко шест месеци. Нормално је да производни циклус траје око 100 до 120 дана. То успорава и онемогућава да се остварују већи промети и све то поскупљује производњу. Не само да чекамо да нам плате робу него на крају и наплатимо мање због слабљења динара - каже Лекић.

Никола Павличић, генерални директор "Синтелона", каже за "Блиц" да се на наплату робе чека месецима у зависности од тога шта се продаје.

- Најгоре пролазе они који продају великим ланцима јер чекају на наплату и до 180 дана. Ми се сада налазимо у спирали неликвидности, где се међусобни дугови само повећавају хтели ми то признамо или не. При том они који имају проблема, не могу ни да добију кредит од банака јер оне неће давати зајмове некоме ко је у проблему и можда неће моћи да јој врати новац - каже Павличић.

Држава је још прошле године понудила повољне зајмове за ликвидност и инвестиције али се по досадашњим ефектима јасно види, да фирмама у Србији није до улагања. Просто од узетих око 9.000 кредита тек је 413 за инвестирање. Дакле, оно што је предузећима требало је спас од банкрота, односно зајмови за ликвидност.
Павличићева компанија није узимала ове зајмове, и упркос кризи инвестирају. Ипак, вишеструко мање него раније.

- Претходних година смо инвестирали у нове фабрике, а ове године углавном у унапређење технологија и то оно што се мора - истиче Павличић.

Компанија "Fudland" зајмила је кредите за ликвидност који су, како каже, Лекић значајно повољнији од комерцијалних.

- Започели смо неке инвестиције и трудимо се то да изгурамо до краја, али сви гледају да улажу само онда ако већ имају договорен пласман на страна тржишта. За домаће, то није паметно јер овде влада криза тражње. Људи једноставно немају пара - наводи Лекић.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер