среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бљерим Шаља: Потписивање међународно обавезујућег споразума између Београда и Приштине се очекује 2016. године, а то значи међусобно признавање Косова и Србије
Хроника

Бљерим Шаља: Потписивање међународно обавезујућег споразума између Београда и Приштине се очекује 2016. године, а то значи међусобно признавање Косова и Србије

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 03. октобар 2015.

Српско-албанска прича има позитиван ехо у Бриселу и сад је прави моменат за пуну нормализацију односа Београда и Приштине.

После дуго времена за то постоји политичка воља, воља да се иде напред, поручио је координатор у дијалогу Београда и Приштине у косовској влади Бљерим Шаља.

"Ако немамо добросуседске односе, ако не направимо Европљане од наших грађана, онда тешко да можемо ићи напред... Дошло је време да владе дају резултате. Тога још мањка, а то нарочито говорим за Косово", рекао је Шаља у интервјуу Тањугу.

Он је уверен, међутим, да је процес нормализације неповратан, да мора да се иде напред. За тај процес, према његовој процени, нема баш пуно времена.

"Та српско-албанска прича има свој позитиван ехо у Бриселу и то је вероватно једина позитивна прича са западног Балкана за протеклих неколико година", указује Шаља.

Каже и да, ако се цео процес не уради како треба, не верује да ће "нас примити у ЕУ - ни Србију раније, а ни Косово касније".

Шаља истиче да процес нормализације односа зависи од политичке воље, а у прилог томе подсетио је на субину споразума о стварају палестинске државе, који је 1993. године потписан у Ослу:

"И где смо данас, 22 године касније? Неме ничега, јер нема политичке воље ни на једној ни на другој страни. У нашем случају је другачије, ја мислим да постоји добра политичка воља да се иде напред, јер нема друге варијанте", поручио је Шаља и додаје да је додатни мотив то што обе стране желе у Европску унију.

На питање како коментарише противљење косовске опозиције Бриселском споразуму и наводима да је он неприменљив, Шаља је рекао да тај споразум има "корисних нејасноћа", да је он потписан, да је влада преузела обавезе, али и да све што се ради по овом споразуму је већ најављено Ахтисаријевим планом 2007. године.

"Пут је неповратан, немамо где да се вратимо... Мислим да по први пут радимо нешто што је требало да одрадимо много раније. Чекали смо толико година да схватимо да морамо да уђемо у процес нормализације односа", поручио је Шаља.

Поручује и да је остало још пуно тога да се уради до пуне нормализације односа, што за Албанце са значи "међусобно признавање две државе".

"Нормализација подразумева да Косово и Србија драматично промене однос који је био веома лош током историје, да живимо као добри суседи. Подразумева и да косовски Срби узивају сва права, али и да Србија има права, и по уставу Косова и споразумима, да брине о њима на све могуће начине", нагласио је Шаља и додао да нормализција подразумева и да "једни друге помажемо у процесу европских интеграција".

Шаља, који је учествовао у до сада свим преговорима Београда и Приштине, почевши од Рамбујеа, преко Париза, Беча, па сад и Брисела, рекао је да се током свих ових година веома напредовало, јер у Рамбујеу и Бечу српска страна заправо није ни желела за преговарачки сто.

Говорећи о Заједници српских општина и Специјалном суду, Шаља је оценио да ће они бити формирани до пролећа наредне године.

Каже за то влада има већину у парламенту, "а реч је о преузетим обавезама, ма колико се опозиција противила свему томе".

Према његовим речима, 2016. година је веома важна и то због тога што се очекује да између Београда и Приштине буде потписан међународни обавезујући споразум, а оваква порука се све чешће чује из Берлина.

"Мислим да су Немци у праву кад кажу да је 2016. година веома важна за обе стране. Мислим да су обе стране спремне да уђу у ту нову фазу која нас чека", казао је Шаља.

А на питање шта мисли како се на то гледа у Србији, која каже да никад неће признати Косово, Шаља одговара:

"Није ни толико важно шта се мисли, важно је шта је реалност, а реалност је врло јасна. . . Та реалност води ове преговоре. Да није те реалности, зашто бисмо разговарали у Бриселу? Јасно је зашто преговарамо. Као Косово и као Србија можемо симболично да кажемо разговарају Београд и Приштина, али врло је јасно о чему се ради", казао је Шаља.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер