четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Због захтева ЕУ Србија продаје стратешке ресурсе - ЕПС, водопривреду, телекомуникације
Хроника

Блиц: Због захтева ЕУ Србија продаје стратешке ресурсе - ЕПС, водопривреду, телекомуникације

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. јул 2016.

 До краја године Влада Србије требало би да уради нацрт новог Закона о приватизацији у коме би требало да дефинише услове за продају стратешких ресурса, сазнаје “Блиц”.

Реч је о електропривреди, водопривреди и телекомуникацијама, које у новој регулативи треба да буду издвојене у процесу приватизације, односно да се дефинише статус њихове имовине али и имовине државе.

Ово је захтев Европске уније која оцењује да би нејасни власнички односи јавних предузећа требало да се законски уреде како би се знало шта се продаје и по којој цени. За Брисел је ова нејасноћа потенцијални извор корупције па је зато Влада изменила акциони план како би се стекли услови за отварање поглавља 23.

Тако ће две године од доношења Закона о приватизацији он морати да се мења.

Извор “Блица” из Владе тврди да је ово и најава да ће и ресурси од стратешког интереса ићи на продају.

- Брисел је наложио ову меру и до краја године она би требало да се спроведе. Дакле, у будућем закону као посебни сегменти приватизације мора да се издвоје електропривреда, водопривреда и телекомуникације и друге области јавног интереса. То је и индиректна најава да ЕУ тражи да продамо ЕПС, али и неке делове водопривреде, а да са аспекта власништва све буде чисто. Другим речима, код јавних предузећа из ових области треба да се утврди власничка структура, како имовине тако и земљишта. Ово је јасна најава да ће и стратешки ресори ићи у приватизацију - каже наш саговорник.

Стручњаци тврде да ово показује да држава није спремна да од Брисела заштити ресоре од општег интереса.

- Ово је трасирање пута да сутра воду купујемо од приватника, који је ће поседовати водовод. То можда и није лоше, али ако држава дефинише услове под којима он воду може да продаје. Добро је да ЕУ тражи да уредимо законодавство за јавне услуге, јер овако неуређено је плодно тло за корупцију у могућој приватизацији - каже консултант за страна улагања Махмут Бушатлија.

СЕРТИЋ: РИЗИК ОД КОРУПЦИЈЕ

Технички министар привреде Жељко Сертић за “Блиц” не негира да би закон требало да се мења у четвртом кварталу ове године, али тврди да ће то бити ако анализе прописа покажу да су оне неопходне са аспекта ризика корупције.

Željko Sertić

- Закон о приватизацији, усвојен 2014, баш у овом домену имао је значајне измене. После две године примене, Акциони план је предвидео ову анализу. На основу досадашњег тока примене новог закона не очекујемо измене закона са аспекта ризика на корупцију, без намере да се утиче на исход ове анализе - каже Сертић за “Блиц”.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер