Хроника

Блиц: Црна Гора прва у Европи по броју убистава ватреним оружјем

Штампа
уторак, 14. новембар 2017.

Велики број убистава и организованих ликвидација у Црној Гори привукло је пажњу неколико страних медија који су извештавали о крвавом рату црногорских кланова.

На порталу inteligencefusion.co.uk констатовано је да Црна Гора у односу на број становника има изразито високу стопу убистава, подсећајући да је само током 2016. године 12 особа убијено у обрачуну два которска криминална клана.

Да ситуација буде још мрачнија чини податак да су током последње три године у обрачуну кланова страдале 24 особе!

Подаци показују да је Црна Гора у односу на број становника прва земља у Европи по броју убистава која су почињена оружјем, пише црногорски портал ЦдМ.

Извештавајући о земљама чији грађани имају највише оружја, прво место у Европи додељено је управо Црној Гори.

У извештавању страних медија наведено је да се број убистава у Црној Гори ове године није смањио. Они су навели и да су убиства почињена у рату которских кланова извршена на најмонструознији начин, јавља портал ЦДМ.

- Криминални кланови немају милости према жртвама, па убијају и млађе момке и старије људе, нападају породице, а дешавале су се и трагедије у којима су животе у једном догађају губиле по две особе - наводи се у извештајима о безбедносном стању у Црној Гори.

Криминолог: Страни медији су изнели само чињенице

Криминолог Велимир Ракочевић казао је да су инострани медији у својим извештајима изнели оно што је, нажалост, већ годинама чињеница.

- На малој територији, на којој живи нешто више од 600.000 становника, овај број убистава заиста је велики. Посебно је алармантан податак о броју убистава која су почињена из ватреног оружја. Наиме, убиства из ватреног оружја нису само карактеристична у обрачуну кланова, већ и приликом извршења других убистава - рекао је Ракочевић.

Највећи проблем, указује он, јесте велики број комада оружја у илегалном поседу.

- Законски прописи су веома ригорозни када је у питању добијање дозвола за поседовање пиштоља. Због тога готово да нема кривичног дела које је извршено уз употребу оружја. Посебно када су у питању обрачуни организованих криминалних група. Свака ликвидација почињена је из ватреног оружја - навео је Ракочевић.

 Са овим проблемом, сматра он, могуће је изборити се у некој мери, али је потребно велико улагање.

- Пре свега, потребно је деловати превентивно и од граничних прелаза направити непробојне бедеме за криминалце, пошто највећи број кривичних дела има међународни карактер. Такође, потребно је и повећати увезаност са европским телима у борби против криминала. Мора се послати јасна порука да се злочини не исплате и да ниједан криминалац неће бити неоткривен - нагласио је Ракочевић.

Рат кланова однео 24 живота

Рат два најјача криминална црногорска клана, „кавачког” и „шкаљарског”, у претходне скоро три године однео је 24 живота. Полиција проверава да ли су још неке ликвидације у Црној Гори, али и у земљама региона, последице сукоба две криминалне групе из Котора. Осим у Црној Гори, ти кланови су вршили ликвидације супарника и у Србији и Босни и Херцеговини.

Према досадашњим истражним радњама, полиција је сигурна да су у рату „кавчана” и „шкаљараца” страдали: Горан Радоман, Саша Марковић, Горан и Радомир Ђуричковић, Иван Лопичић, Срђан Влаховић, Горан Дучић, Горан Бискуповић, Милош Бошњак, Далибор Ђурић, Ђорђе Борета, Драган Зечевић, Ђорђе Секуловић, Радован Матовић Ракела, Иван Недовић, Нико Рогановић, Бошко Божовић, Милан Пековић, Горан Ленац, Александар Станковић и Петар Дамјановић.

Такође, није искључена ни сумња да је Божидар Цицмил, који је пре две године ликвидиран у Мостару, такође жртва овог рата, као и Властимир Милошевић, који је убијен у Београду.

Испитује се да ли је и Пљевљак Милоје Војиновић, који је убијен у бомбашком нападу у близини Кривог моста у Подгорици, жртва овог сукоба.

(Блиц)

    

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]