субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Вучић љут на ЕУ зато што друге транзиционе земље добијају више новца из Брисела за решавање избегличке кризе
Хроника

Блиц: Вучић љут на ЕУ зато што друге транзиционе земље добијају више новца из Брисела за решавање избегличке кризе

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. октобар 2015.

Висина помоћи коју је Европска комисија одобрила Србији за решавање избегличке кризе наљутила је српског премијера Александра Вучића.

Вучић је, како за „Блиц“ тврди извор из Владе, на седници бесно констатовао да друге земље добијају много више иако трпе мањи притисак избеглица. У том контексту је, како каже наш саговорник, споменуо да је Хрватска од ЕУ добила чак 190 милиона евра.

Европска комисија је јуче одобрила додатних 17 милиона евра Србији и Македонији за избегличку кризу, од чега се предвиђа да је око 10 милиона за Србију. Претходно је комесар за миграције Димитрис Аврамопулос у Загребу најавио да је за Хрватску за период од 2014. до 2020. одвојено 70 милиона евра за избегличку кризу и додатних 120 милиона за поправљање инфраструктуре за улазак у Шенгенски споразум.

Незадовољство износом помоћи Вучић је јавно исказао и на конференцији за новинаре с британским шефом дипломатије Филипом Хамондом оценивши да „није праведно“ да Србија добије знатно мање новца него друге транзитне земље.

- Али Србија не заговара европске вредности због европских фондова, већ зато што верује у такву врсту друштва - рекао је Вучић и поновио да Србија ни од кога не тражи ништа, да зна да не може да добије велике новчане износе, а да је Хамонду пренео да је боље да не добијемо ништа него да „нас понизе малим износом“. Он је приметио да су неке земље добиле 20 пута више новца од Србије иако се избеглице у њима задржавају много мање него у Србији.

Извори блиски Европској комисији, међутим, указују на то да се не могу поредити земље транзита, као што је Србија, и чланице ЕУ које се третирају као стационарне земље, у којима се мигранти задржавају дуже од два-три дана.

Такође, извор из ЕК додаје да све чланице ЕУ одвајају средства за европски буџет, па је логично да им се у оваквим ситуацијама та средства једним делом и врате.

(Блиц) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер