петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Влада стопира радне спорове
Хроника

Блиц: Влада стопира радне спорове

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 22. март 2009.

Министарство економије послало допис у коме се тражи да се прекину сва суђења и замрзну извршења правоснажних одлука које се тичу радних односа, пише Блиц.

Врховни суд Србије је допис проследио окружним судовима. Уколико прихвате захтев, судови би туженим послодавцима омогућили да хиљадама оштећених радника који су добили спорове због неисплаћених зарада и других дуговања не уплате ниједан динар. Допис је сачињен 16. марта ове године и носи потпис државног секретара Министарства економије Небојше Ћирића.

Адресиран је на име државног секретара Министарства правде Слободана Хомена, који га је упутио Врховном суду Србије.

Највиша редовна судска инстанца га је затим проследила председницима окружних судова уз напомену да с његовом садржином буду упознати председници општинских судова и све судије које раде на таквим предметима.

У допису, у који је "Блиц недеље" имао увид, Ћирић подсећа Хомена да се пред судовима воде бројни поступци "утврђивања обавеза послодаваца на име заосталих зарада и других давања по основу радног односа".

Истичући да у предузећима која су до сада приватизована ради 90.000 радника и да је у току приватизација фирми са још око 16.000 запослених, Ћирић сматра да би исплата заосталих плата "могла довести до обустављања производње, губитка постојећих радних места у поменутим предузећима", наводи лист.

На крају дописа, пише Блиц, Ћирић од Хомена тражи:

"Имајући у виду негативне ефекте економске кризе на привредне субјекте који послују у Србији, као и један од приоритета Владе који се односи на очување запослености у активним привредним субјектима, молим Вас да размотрите могућност да се за 2009. годину да препорука судовима, да у складу са законским овлашћењима, а уважавајући све околности конкретних случајева, застану са поступањем у наведеним предметима, односно да застану са извршењем одлука у вези са наведеним потраживањима радника према приватизованим предузећима и предузећима у процесу приватизације".

Допис Министарства економије је најгрубље мешање извршне власти у судску власт, каже за "Блиц недеље" Зоран Ивошевић, бивши судија Врховног суда Србије и професор на Универзитету "Унион".

"Могу да разумем што је Министарство економије допис послало Министарству правде. Али не могу да разумем да је Министарство правде тај папир упутило Врховном суду, а још мање да је Врховни суд то проследио свим судовима. Судови суде на основу Устава, закона и других прописа, а не по захтеву органа извршне власти. Тако нешто није постојало ни у режиму Слободана Милошевића, у време најжешћих притисака на судове", наводи професор Ивошевић.

Слично мисли и Драгана Бољевић, председница Друштва судија Србије.

"Ако је допис аутентичан, онда ту има више ствари које су у потпуној супротности и са функционисањем Србије као правне државе, са уставним принципима о подели власти између законодавне, извршне и судске и о независности судске власти. Да не говорим о кршењу права на правично суђење у разумном року, једном од основних људских права гарантованих Уставом и општеприхваћеним међународним актима", рекла је она.

"Право на правично суђење се не остварује када суд донесе одлуку у разумном року, већ када је она извршена. А заштита права из радног односа је приоритетна и зато је за њу додатно предвиђен посебан, хитан поступак", каже Драгана Бољевић.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер