четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Влада повећава основице за плате на Косову
Хроника

Блиц: Влада повећава основице за плате на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. август 2010.

Влада Србије могла би најкасније почетком септембра да изради нови модел за примања Срба запослених у институцијама на Косову и Метохији. Према сазнањима „Блица“, Влада ће се највероватније одлучити за промену коефицијената, то јест - биће изједначена основица примања запослених на КиМ са колегама у централној Србији. Промена коефицијента сматра се најреалнијим решењем.

Уставни суд Србије оспорио је одлуком која је почела да се примењује 10. августа право на такозвани косовски додатак онима који раде у институцијама Србије на Косову. Међутим, иако се у медијима наводи да су плате на КиМ биле веће за 50 одсто у односу на иста примања у централној Србији, то није тачно.

- Није у свим институцијама било увећање плате за 50 одсто, већ се разликовало. Такође, чак и са увећањима на појединим радним местима запослени су имали мања примања него што је случај у централној Србији јер су мањи коефицијенти. Примера ради, председник општине на КиМ са увећањима је примао око 80.000 динара, што је мање од његовог колеге у некој општини у централној Србији - каже за „Блиц“ државни секретар у Министарству за КиМ Оливер Ивановић.

У локалној самоуправи на КиМ има 5.380 запослених од којих је 3.050 радно ангажовано, остали су повремено ангажовани и примају минималац. За текућу годину за укупне потребе институција издвојено је 2.760.000 динара. Током 2009. године издвојено је 2.872.000.

- Основне плате нису изједначене са платама у осталим деловима Србије већ су знатно ниже и тек са овим увећањем до 50 плате запослени на КиМ су на појединим радним местима примали десетак одсто више него у централној Србији. Сматрам да је неопходно водити рачуна о преосталим Србима на Косову и Метохији и компензовати лоше услове и живота и рада на КиМ - каже Ивановић. Како додаје, за одлуку о зарадама на КиМ неопходно је усаглашавање јер министарства здравља и просвете имају по око 6.000 запослених.

Одлука Уставног суда Србије којом су практично укинути додаци за Србе на КиМ донета је после иницијативе из Смедерева јер је једној од запослених на КиМ, а која није живела у покрајини, још раније укинут додатак, па је тражила преиспитивање те одлуке. За косовски додатак нису везане малверзације на нивоу државе. До сада је само било случајева да запослени на КиМ више времена проводи у централној Србији иако прима и плату и додатак као да је на КиМ.

Министар рада и социјалне политике Расим Љајић рекао је јуче да одлука Уставног суда о укидању косовског додатка мора да се поштује, али да постоје други начини да се помогне Србима на Косову.

– Ако хоћемо да изграђујемо институције, одлуке највиших правосудних институција морају да се поштују без обзира на то какве су и шта ми мислили о њима. Али је чињеница да морамо да нађемо начин да уважимо реалност да није исто живети у удаљеним енклавама на Косову и живети у Крагујевцу, Нишу и Новом Саду - рекао је Љајић. Он је додао да треба учинити све да се „тим људима обезбеде услови да опстану и остану на Косову“.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер