Хроника

Блиц: У Хрватској прошла само једна инвестиција из Србије

Штампа
среда, 24. новембар 2010.

Инвестиције хрватских компанија у Србију износе 500 милиона евра и 25 пута су веће него улагања српских фирми у Хрватску. „Свислајон Таково“ је једина српска компанија која је успела да купи неко хрватско предузеће. „Галеб група“ и „Делта“ упркос најбољим понудама на тендеру нису успеле да инвестирају у Хрватску, а наши произвођачи наилазе на бројне препреке да своју робу пласирају на тржиште Хрватске. Привредници кажу да је данашња посета председника Бориса Тадића Хрватској идеална прилика да се ово питање стави на дневни ред.

- Укупне директне инвестиције хрватских предузећа у Србији чине преко 19 одсто укупних хрватских улагања у иностранство, чиме је Србија заузела друго место у улагањима Хрватске у иностранству, а Хрватска је шесто место као страни улагач у Србији. С друге стране, у 2008. „Свислајон Таково“ је купио фабрику „Еурофоод маркет“ из Сиска, у вредности од 20 милиона евра. Ово је једино и највеће српско улагање у хрватску привреду до сада - каже за „Блиц“ Миливоје Милетић, директор Бироа за регионалну сарадњу при Привредној комори Србије.

Он наводи да се проходност за српски капитал у Хрватској не може остварити на нивоу појединачних покушаја, већ једино на високом државном нивоу.

Никола Папак из Министарства економије каже да иако је хрватски министар господарства обећао пре годину дана да ће се ситуација поправити, стање је непромењено, а хрватске колеге нису ни реаговале на предлог о стварању радне групе која би се бавила овим питањем.

- Ми ћемо урадити све што је у нашој моћи како бисмо алармирали све надлежене институције у ЦЕФТА. Не тражимо да српски производи имају повлашћен третман, већ да се не измишљају бројни стандарди и препреке - каже Папак.

У Хрватској господарској комори (ХГК), међутим, кажу да никакве дискриминације нема.

- Постоје одређени проблеми с којима се инвеститори сусрећу, али не бисмо их могли везати уз националну припадност. У немалом броју случајева чули смо како се у медијима у Србији често пласира информација о томе како је србијански капитал непожељан у Хрватској. Оправданост таквих изјава не видимо јер наша искуства говоре о томе како је заступљеност производа из Србије све већа на нашем тржишту - каже за „Блиц“ директорка Сектора за међународне односе ХГК Сунчаница Скупњак-Капић.

 Највеће хрватске инвестиције у Србији

- „Агрокор група“ је 2003. купила „Фриком“ на тендерској продаји за 10,2 милиона евра, уз планирани инвестициони и социјални програм од 33 миилиона евра.

- „Агрокор“ купио 67 одсто акција Индустрије уља „Дијамант“ у вредности од 30 милиона евра

- „Певец“ је у децембру 2008. отворио продајни центар у Београду у који је уложено 40 милиона евра

- „Атлантик група“ је за 382 милиона евра купила словеначку компанију „Дрога Колинска“. Део „Дрога Колинске” су и београдске компаније „Гранд пром“, „Соко Штарк“ и „Паланачки кисељак“

Дефицит у размени са Хрватском

2002. 48,6

2003. 45,7

2004. 54,4

2005. 49,8

2006. 108,2

2007. 196,2

2008. 96,4

2009. 117,3

2010/9. 55,3

* у милионима долара

Не могу да прођу на тендерима

У јединој српској фирми која је нешто купила у Хрватској једва да смо добили две реченице као коментар третмана српских фирми у Хрватској.

- Имамо веома лоше искуство. Нека прича о томе председник Тадић када се врати из Загреба. Мислим да се ситуација неће нимало поправити - рекао је за “Блиц” Родољуб Драшковић, власник “Свислајона”. И Радослав Веселиновић из “Галеб групе”, чија је фирма извисила приликом покушаја инвестирања у Хрватску, каже да поред економских треба да се стекну и политички услови.

- Када је “Галеб група” покушала да купи већински пакет акција предузећа “Плуто” из Загреба, нека хрвастка компанија је у последњем тренутку улетела с новцем. Сутрадан сам у новинама читао наслове: “Спасли смо да наша твртка не постане српска” - каже за “Блиц” Радослав Веселиновић.

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]