Хроника

Блиц: Тадић, Јеремић и Коштуница најчешће помињани у тајним списима САД

Штампа
четвртак, 02. децембар 2010.

Америчким дипломатама је од свих регионалних политичара најзанимљивији председник Републике Српске Милорад Додик, бар ако је судити по укупном броју тајних и поверљивих депеша које се баве искључиво њиме и његовом политиком а које је провалио Викиликс. Додик је предмет чак 79 тајних америчких анализа, а поређења ради, о председнику Србије Борису Тадићу има 31 документ, о бившем председнику Хрватске Стјепану Месићу 29 докумената, док о доскорашњем функционеру БиХ Харису Силајџићу постоје 33 депеше.

“Блиц” је посредством “Гардијана” дошао до детаљног прегледа тема којима су се америчке дипломате бавиле и мада је засад познат само мањи део садржаја у коме се помињу регионални и домаћи политичари, занимљива је статистика броја докумената посвећених одређеним личностима и темама. Интересовање за Додика свакако указује на забринутост САД за функционалност јединствене БиХ и на њихов садашњи приоритет на западном Балкану.

Занимљиво је да је о бившем премијеру Србије и лидеру ДСС написано 19 депеша, а о шефу дипломатије Србије Вуку Јеремићу 15. Поређења ради, о бившем премијеру хрватске владе постоје 34 посебне белешке. Наравно, ово не значи да се политичари не помињу у многим другим депешама, ствар је у томе што су у питању документи који имају њихово име у наслову и указују да су они главна тема анализе.

Иако су америчке дипломате у светским метрополама протеклих дана имале задатак да контактирају са својим домаћинима и упозоре их да ће се документи о њима појавити у јавности посредством Викиликса, амбасада у Београду очито није имала ту инструкцију Вашингтона.

- Нико нас није позвао из Амбасаде САД и упозорио да ће се ишта појавити - речено је јуче у кабинету шефа српске дипломатије “Блицу”.

Ако се погледа статистика броја депеша посвећених појединим државама региона, највећи број депеша посвећен је Косову (2.290), затим Хрватској (2.068), Србији (1.093), БиХ (1.073), Македонији (671), Словенији (777), док се Црна Гора на тај начин и не помиње, а занимљиво је да нема ни депеша посвећених њиховим политичарима.

“Блиц” је имао увид и у статистику тема којима се бави 994 документа послата из америчке амбасаде у Београду. Ту нема изненађења, највише се писало о спољној политици Србије, економској ситуацији, стању на тржишту рада, о војним и одбрамбеним аранжманима, страној финансијској помоћи, о Косову, људским правима, а занимљиво је да се у једном документу датираном 18. фебруара ове године помињу чак и Сејшели, једна од омиљених адреса офшор компанија.

Заменик помоћника америчког државног секретара Томас Кантримен изјавио је јуче да објављивање информација на сајту Викиликс неће имати велики ефекат у БиХ и на Балкану јер САД имају солидне односе са властима БиХ и других земаља југоисточне Европе. Он је нагласио да ће кредибилитет дипломатије САД остати солидан и након што је Викиликс објавио податке, ако је “уопште реч о правим документима”.

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]