уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Све мање оних који верују да ће успети тендер за продају Телекома
Хроника

Блиц: Све мање оних који верују да ће успети тендер за продају Телекома

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. фебруар 2011.

Ако не продамо Телеком црно нам се пише

Београд - Ако Влада не прода “Телеком”, а мањак у државној каси буде финансиран на неки резервни начин, како најављује Министарство финансија, црно нам се пише. Економисти сматрају да би у том случају дошло до повећања јавног дуга, тежег пословања привреде и раста незапослености. Аргументи су да ће државне хартије, којима Влада планира да финансира и минус у буџету, све теже налазити купце, а да ће задуживање државе код комерцијалних банака значити мање зајмова за привреду.

Опцију да продаја “Телекома” може да пропадне најавили су сви надлежни ресори. Пионир је била министарка за телекомуникације Јасна Матић, а увод у стампедо најава о могућности да домаћи оператор остане државни, пре неки дан је отворио премијер Мирко Цветковић.

- Влада не жели по сваку цену да прода већински део “Телекома” - казао је Цветковић. Истог дана, министарка финансија Диана Драгутиновић је изјавила да постоје разрађене стратегије у случају да “Телеком” не буде продат, а дан после се огласио и Бранко Радујко, први човек ове компаније.

- Продаја Телекома је компликована и не зависи само од добрих резултата. Увек постоји могућност да тендер не успе - казао је Радујко.

Откуд повлачење? У Влади Србије не желе јавно да говоре, али се може чути да би продаја Телекома била најмање популаран потез уочи избора. Проблем, како сазнајемо, није ни у потенцијалним купцима. Како сазнајемо, “Аустриа Телеком” и “Дојче Телеком” су спремне да плате минималних 1,4 милијарду евра. Озбиљно интересовање показује и компанија “Турксел” у власништву Михаила Фридмана.

Проблем је, тврде економисти, то што је држава озбиљно рачунала на приходе од приватизације “Телекома”. План је био да се овим приходима крпи државни дефицит, те да се враћају узети кредити. Да не помињемо, сто милиона евра којима је планирана докапитализација “Комерцијалне банке” и инфраструктура која је с почетка требало да буде главни канал у који би се слио новац од “Телекома”.

- Држава је већ у проблему, а у случају да не прода Телеком тек ће да изгуби компас. Новац већ сада тражи на све могуће стране - задужује се и кредитима и обвезницама, и у страној, и у домаћој валути - тврди наш извор из Владе Србије.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер