петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Сумњив бизнис Александра Вулина - склапа дилове са фирмама које треба да контролише
Хроника

Блиц: Сумњив бизнис Александра Вулина - склапа дилове са фирмама које треба да контролише

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 01. октобар 2016.

 Александар Вулин поделио је запосленима у свом министарству специјалне картице које омогућавају куповину уз велике попусте.

Ти попусти власницима картица одобравају се у трговинским ланцима, банкама, салонима намештаја, бутицима, продавницама спортске опреме, па чак и у једном салону за улепшавање.

У свему, најспорније је то што управо Вулиново Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, односно инспекције у саставу тог министарства треба да контролишу управо фирме, продавнице и објекте са којима је њихов министар направио дил. Самим тим, постоји оправдана сумња да ли ће и колико у тим контролама моћи да буду објективни. А треба да провере да ли неко запошљава раднике на црно, да ли поштује обавезу плаћања прековременог рада и низ других сличних ствари.

Док Александар Вулин у јавности пропагира да и социјални случајеви морају да зараде државну помоћ, дотле у тајности својим запосленима омогућава многобројне погодности за куповину.

Тако им је, попут правог Божић Бате, обезбедио попуст од 10 до чак 45 одсто за набавку хране, намештаја, спортске опреме, скупих марама и ешарпи, али и фризерских и козметичких услуга. Поред тога, потрудио се да запослени по повољним ценама одржавају и кондицију, па могу по повлашћеним ценама да користе услуге теретане, базена... Привилегије су стекли и за добијање кредита код једне од највећих банака у Србији. Тако, примера ради, запослени у Министарству рада могу да добију стамбени кредит и пре него што су одабрали некретнину. Нису у обавези да плате накнаду за одржавање кредита, животно осигурање.

Оно што се намеће као питање јесте да ли ће фирме са којима су склопљени уговори добити неке погодности од министарства (и какве) када је реч о контроли поштовања права радника.

Извор "Блица" из Министарства рада додаје да посебно боду очи попусти за улепшавање.

- У једном салону лепоте можемо да се подмладимо и улепшавамо по ценама нижим од редовних од 25 до 45 одсто. На осталим местима попусти су такође значајни. Запослени се питају да ли је ово неки вид подмићивања да би се зажмурило на евентуални рад на црно - каже наш саговорник.

Немања Ненадић из Транспарентности Србија каже да је важно утврдити да ли су ове компаније повољне услове понудиле из комерцијалних услова или да би се заштитиле од контроле.

- Мислим да Министарство рада није смело да закључи овакве уговоре, јер може довести у питање непристрасност у поступку контроле у односу на конкуренцију. Треба видети и да ли су овакви повољни услови понуђени и другим министарствима или само овом - наводи Ненадић.

Министарство: Тачно је, али...

Из Министарства рада потврђена су сазнања "Блица". Они објашњавају да је могућност олакшица за куповину саставни део њиховог пројекта "Министарство за људе”.

- Повољности за запослене у министарству, које проистичу из закључених меморандума о сарадњи са појединим послодавцима, немају никаквог утицаја на инспекцијске надзоре које обављају 242 инспектора рада. Нема повлашћених и привилегованих послодаваца - наводе у министарству.

"Блиц" има уговор као доказ

У Министарству су нам навели да пре сарадње проверавају фирме са којима треба да склопе меморандум, па су нам тако напоменули пример салона "Никита 12 - Бамбола", који је понудио бенефите за запослене. У Министарству тврде да са њима није успостављена сарадња, јер радња није пријављена.

Ипак, "Блиц" је дошао у посед документа који показује да то баш и није тако.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер