субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Шта су Београд и Проштина договорили у вези са телекомуникацијама
Хроника

Блиц: Шта су Београд и Проштина договорили у вези са телекомуникацијама

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 14. новембар 2016.

 После бројних састанака, формалних и неформалних разговора, Београд и Приштина су се коначно усагласиле и постигле договор о телекоминикацијама. Ово је добра вест, с обзиром на то да су телекомуникације биле једна од ствари због којих је дијалог у последње време био у застоју.

Према сазнањима "Блица", ЕУ је имала жељу да се види напредак у дијалогу, и зато је "погурала" ову тему између две стране и подстакла на њихово решавање.

- Последњи састанци нису били у Бриселу, већ су се више сводили на сталне контакте електронском поштом и телефоном. Тако су усаглашавани ставови и то се интензивирало нарочито претходна два-три дана - каже извор "Блица" из преговарачког тима.

Договор је тако, практично постигнут путем мејла.

Као међуградски позив

Како наводи, споразумом и закључцима који су постигнути, сачувана је имовина "Телекома Србија", и то је једна од две најважније ствари. Друга је, каже он, то што се без обзира на позивни број, Косово се не третира као независна држава.

- Позивни број се даје за територијалну, географску област, а не за државу. Без обзира што се приликом телефонирања позива позивни број, разговори ће коштати као и међуградски разговори у Србији, и неће се тарифирати као разговори између две државе - прича извор "Блица".

Како наводи, на исти начин позивне телефонске бројеве имају Тајван и Хонконг када је у питању Кина, и Фокландска острва која су део Велике Британије.

А сад о Заједници српских општина

- Важно је што није направљен преседан када је у питању имовина, и то је јако значајна ствар. Иако је наш став да о имовини треба разговарати независно од осталих ствари, видећемо како ће се ствари одвијати. Оно што је јако важно, и што би требало најскорије да се деси, јесте да се започне процес формирања Заједнице српских општина (ЗСО), која чини највећи део Бриселског споразума - прича наш извор.

Шта је договорено

Закључци посредника ЕУ у вези са телекомуникацијама донети су јуче, 13. новембра, и засновани су на Аранжману о телекомуникацијама (потписан 2013.) и Акционом плану. Ево шта конкретно пише у том документу.

• "Телеком Србија" добија трајну дозволу за фиксну телефонију

• За мобилну телефонију, дозвола се издаје на две године, када ће "Телеком", заједно са осталим оператерима на КиМ, учествовати на конкурсу за мобилне оператере.

• "Телеком Србија" оснива своју ћерку фирму на КиМ (МТС д.о.о), која ће радити у складу са законима и правилима на КиМ

• МТС д.о.о. се додељује 60.000 бројева, са могућношћу и позивања 047X, али и 06X. Практично, постојаће једна СИМ картица, са два броја, и оба ће се користити подједнако, са истом ценом. СИМ картице издаје МТС д.о.о.

• 06X број ће бити примарни број до краја прелазног периода (две године), након чега ће 047X број бити примарни број.

• Разговори између централне Србије и Косова ће имати статус локалних разговора

• Корисници који се одлуче за МТС мрежу имаће у понуди све што и корисници у Србији, односно и Г3 и Г4 мрежу, а не само 2Г како је раније тражила приштинска страна.

• Обе стране су се сложиле да се за покривеност МТС сигналом користи 30 локација, које се налазе и на северном делу КИМ, али и у свим српским срединама јужно од Ибра.

• Имовина "Телекома Србија" се преноси на новоосновано предузеће МТС д.о.о., и то без икаквих царина, пореза или трошкова, и без икаквих услова или ограничења.

• Одмах се почиње са оснивањем фирме МТС д.о.о.

• Када се овај посао заврши, Србија даје сагласност да се територијалној области КиМ додели позивни број +383, и писмо са таквом садржином би требало да пошаље до 3. децембра Међународној унији за телекомуникације (ИТУ)

• Компромисно решење је да овакав захтев подноси Аустрија, али то не може да учини без одобрења Београда.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер