среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Србија у децембру добија датум преговора за чланство у ЕУ
Хроника

Блиц: Србија у децембру добија датум преговора за чланство у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. јул 2011.

Хапшењем Горана Хаџића Србија је учинила велики корак ка ратификацији ССП, а уколико до септембра испуни обавезе из акционог плана, кандидатура ће јој бити надохват руке. Јелко Кацин, известилац Европског парламента за Србију, каже за “Блиц” да постоје велике шансе да нам шефови држава ЕУ у децембру одреде и датум за почетак преговора, али уз услов да у закон о реституцији буду убачене препоруке Европске комисије.

Србија мора до 10. септембра да испуни обавезе из акционог плана, када ће Европска комисија одлучити да ли да да зелено светло за кандидатуру, али и почетак преговора са ЕУ. Извештај ЕК јавности ће званично бити саопштен 10. октобра, а већ сад се очекује да ће Београд добити добре вести из Брисела.

- Након хапшења Горана Хаџића, последњег хашког бегунца, ниједна земља из Европске уније не може учинити упитном ратификацију ССП. Само хапшење ће изузетно позитивно утицати на односе у региону и помирење са суседима, што ствара политичку климу за приступање Унији. Сада је на Србији да изврши преостале обавезе које је преузела акционим планом и уколико то учини, уверен сам да ће добити кандидатуру - тврди Јелко Кацин.

Једна од важних тачака акционог плана, који је Влада Србије усвојила крајем прошле године, јесте и завршетак сарадње са Хашким трибуналом. После десет година, коначно се може рећи да је тај део обавезе Србија испунила, а остало је још да се донесе неколико закона и подзаконских аката, међу којима су кључни они о јавној својини и реституцији. Кацин наводи да сада “само од Србије зависи да ли ће добити и датум за почетак преговора”.

- Видећемо да ли ће Србија испунити услове које од ње тражи Европска унија. Кључни су закони о јавној својини и реституцији. Ту нема компромиса. Видећемо како ће изгледати ти нацрти. Било је неколико препорука Европске комисије и важно је да их Србија усвоји и стави у закон - наводи известилац Европског парламента за Србију.

Он није хтео да говори о тим препорукама, али се незванично може чути да Европска комисија тражи да реституција буде обављена одмах, као и да не сме да буде било каквих дискриминација. То значи да исти принцип важи за све бивше власнике, било да је у питању црква или појединац.

- Оно о чему сигурно морамо да водимо рачуна јесте да закони о јавној својини и реституцији морају да буду усклађени, а износи који се буду враћали не смеју бити обесмишљени. Такође, за нас је веома важно да реституција буде економски одржива - каже за “Блиц” Милица Делевић, директорка Канцеларије за европске интеграције. Она, међутим, није желела да прогнозира какву ће препоруку Европска комисија дати Србији.

- Не волим да дајем такве процене, али се надам да ће мишљење ЕК бити што позитивније - навела је Делевићева.

Потпредседник Владе задужен за европске интеграције Божидар Ђелић истакао је за “Блиц” да је сада више него икада раније важно да се концентришемо на испуњење акционог плана.

- Хапшење Горана Хаџића значајно је пре свега због доприноса помирењу у региону, а онда и због испуњавања услова који нам се постављао десет година. Морамо сада да прионемо на посао и испунимо и преостале обавезе које се траже од нас - рекао је Ђелић.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер