петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Рачуница - колико се коме смањују плате и пензије најављеним мерама штедње
Хроника

Блиц: Рачуница - колико се коме смањују плате и пензије најављеним мерама штедње

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. септембар 2014.

Запосленима у јавним предузећима, а њих је око 100.000, биће смањене плате, сазнаје “Блиц” у кабинету премијера.

Тако ће се они, као и у случају наплате “солидарног” пореза, прикључити запосленима који плате примају директно из буџета, али и групи од око 700.000 пензионера који добијају месечно више од 25.000 динара.

- На припреми ове мере се ради. Из угла смањења буџетских расхода није било важно смањивати плате у јавним предузећима, јер се оне не исплаћују из буџета. Међутим, ако се зна да држава очекује не само да више не плаћа из буџета рад јавних предузећа већ и да она више приходују свом оснивачу, односно држави, врло је рационално да се одлука о смањењу зарада примењује и на запослене у јавним предузећима и у свим фирмама чији је она оснивач - објашњавају за “Блиц” у Влади. 

Јавна предузећа ће, према актуелним мерама штедње, већ 1. јануара наредне године, према тврдњи премијера, морати да уплате из добити преко 130 милиона евра.

Како је то најавио и премијер, од мера штедње биће изузето 1.038.000 пензионера и око 133.000 запослених у јавном сектору. Још увек су, сазнајемо, у игри и различити обрачуни износа смањења плата и пензија. Према једном од њих, лимит испод ког се примања неће умањивати је 25.000 динара, док постоји и друга варијанта према којој ће лимит изнад ког ће се смањивати нето зарада или пензија бити износ данашњег неопорезивог дела зараде - око 11.300 динара.

- Сви детаљи ове мере, али и осталих мера које прате планирани ребаланс буџета биће познати до понедељка - тврде извори “Блица”.

Како је то рекао и сам премијер Александар Вучић, о плану државних уштеда још једном ће се разговарати и са ММФ.

Иако се о томе доста говорило, према плану премијера Владе и његовог тима, у наредној години не очекује се масовнији одлазак запослених у јавном сектору. Рачуна се да ће један број данас запослених наредне године отићи у пензију. На њихово место, међутим, неће долазити нови радници. Притом рачуна се да ће након доношења сета закона који се односе на државну управу доћи до веће контроле исплате зарада, као и до уједначавања зарада за исти рад.

Такође, као мера која би требало да да дугорочнији ефекат предвиђено је да се привремено, до 2016. године, одустане од повећања зарада и пензија. То је иначе законски утврђено као обавеза државе у априлу и октобру сваке године. 

Расходи ће, уз смањење износа плата и пензија, бити умањени и за редовне трошкове свих буџетских корисника. Просечно умањење износи десет одсто. Уз то, рачуна се на значајно већи прилив од пореза и увођења сиве економије у легалне токове. Укупна уштеда на годишњем нивоу, према актуелном плану Владе, износи 700 милиона евра.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер