среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Поново тензије око прославе Дана независности БиХ
Хроника

Блиц: Поново тензије око прославе Дана независности БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. фебруар 2017.

 Прослава 1. марта представља датум када је посејано семе раздора међу народима и изазвао је прве директне сукобе у БиХ, чије последице трају све до данас.

Поручили су то јуче представници борачких удружења која су проистекла из одбрамбрено – отаџбинског рата у РС. Председник БОРС Миломир Савчић рекао је да је "Алија Изетбеговић 1992. године жртвовао мир за суверену БиХ, а да његов син Бакир Изетбеговић данас, 20 година након рата, жртвује будућност БиХ ради сопствене позиције“.

- Захтев бошњачког члана Председништва БиХ Бакира Изетбеговића за покретање ревизије пресуде по тужби против Србије представља пут трајног непријатељства који је он изабрао када је реч о српском народу, а што је веома опасно – рекао је Савчић.

Председник Савеза логораша Бранислав Дукић поручује да Срби и РС никада неће прихватити 1. март да славе као празник, јер он подсећа на мајоризацију, прегласавање и почетак грађанског рата у БиХ са несагледивим последицама по све народе у БиХ. Он је истакао да је Изетбеговић подношењем захтева за ревизијом пресуде по тужби против Србије „наставио рат, али другим средствима“.

То сматра и Недељко Митровић, председник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила. Он подсећа и да је 1. март 1992. године трагичан датум када је ископан дубоки јаз између народа у БиХ, а што се потврдило и наставило 20 година након рата.

- Починиоци мучког убиства српског свата на Башчаршији у Сарајеву и низа ратних злочина током рата у БиХ до данас нису кажњени, нити су пред суд изведени налогодавци и извршиоци – истакла је Божица Живковић – Рајилић, председница Удружења жена жртава рата РС.

Убиство Гардовића, застава у пламену

У БиХ је 1. марта 1992. године одржан референдум о независности на којем је 62,7 одсто муслиманских и хрватских бирача гласало за њену независност и излазак из тадашње СФРЈ. Тај дан се у ФБиХ обележава као "дан независности", док Срби овај датум доживљавају као дан када је донесена нелегитимна одлука против српских интереса. На тај дан 1992. године испред Старе православне цркве на Башчаршији, у центру Сарајева, убијен је и српски сват Никола Гардовић и спаљена српска застава, што је наговестило грађански рат у бившој БиХ.

(Блиц-Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер