уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Политичко-безбедносни комитет ЕУ не види битну промену на северу Косова
Хроника

Блиц: Политичко-безбедносни комитет ЕУ не види битну промену на северу Косова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. септембар 2011.

Политичко-безбедносни комитет Европске уније (ПСЦ) добио је на увид писмо Београда у којем се тражи расправа о спорној ситуацији на царинским прелазима на северу Косова и то ће бити размотрено, иако су амбасадори земаља-чланица ЕУ у овом Комитету оценили да није учињена никаква иоле битнија промена и да је Еулекс деловао статусно неутрално.

То су агенцији Бета пренели званичници који су у петак увече у Бриселу присуствовали заседању Политичко-безбедносног комитета ЕУ.

Ови функционери су навели да су "амбасадори свих чланица ЕУ закључили да је суштински на прелазе на северу враћен јединствен царински поредак, какав је био на снази и под УНМИК-ом".

Оцене овог саветодавног тела Министарског савета ЕУ су нашле одраза и у саопштењу које је потом у петак увече издала висока представница за спољну политику и безбедност Уније Кетрин Ештон, истакавши да "примена договора о царинским печатима не прејудицира питање статуса и тиче се слободне трговине и владавине закона на Косову".

На састанку Комитета је прочитана садржина писма српских власти у којем се тражи да се 28. септембра у дијалогу Београд-Приштина расправља о довођењу цариника и полицајаца Приштине на прелазе Брњак и Јариње, што је за Београд неприхватљиво.

Општи закључак амбасадора европске двадесетседморице је, како тврде ови званичници ЕУ, био да је чињеница да Еулекс, сходно мандату, на прелазима на северу Косова врши царинске послове, док је присуство "само два службеника владе у Приштини, без извршних овлашћења, сасвим симболично", и ничим не задире у питање статуса Косова.

Званичници у Бриселу тврде да представници Београда на рунди дијалога с Приштином 2. септембра, нису хтели да расправљају о примени договора о царинском печату.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер