уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: ПКБ ће бити продат за 91 милион евра, иако му је имовина процењена на 303 милиона евра
Хроника

Блиц: ПКБ ће бити продат за 91 милион евра, иако му је имовина процењена на 303 милиона евра

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. мај 2016.

 Министарство привреде и град Београд договорили су с банкама репрограм дугова ПКБ јер још није завршена процена вредности капитала за 2015. годину.

Након тога, и поред противљења радника, ПКБ ће бити приватизован по цени која не би требало да буде већа од 91 милион евра.

То значи да ће будући купац имовину која је процењена на 303 милиона евра купити на распродаји, јер ће поред умањене вредности, компанија бити растерећена и дугова од 70 милиона, које ће преузети држава.

Наиме, пошто нико није био заинтересован да купи ПКБ по цени од 154 милиона евра, што је 51 одсто процењене вредности капитала на дан 31. децембра 2014, према закону ће уследити покушај продаје за 30 одсто тржишне вредности.

Извор „Блица“ из Владе сматра да ће до краја године комбинат бити приватизован.

- До краја јуна требало би да се заврши процена вредности капитала, што је услов за тендер. Први резултати на основу финансијских извештаја указују на то да вредност компаније није увећана у односу на 2014. јер су губици годину дана касније повећани. То може и да умањи вредност капитала од 303 милиона евра и тада цена може бити и нижа од 91 милион - наводи извор „Блица“.

Цена од 154 милиона евра је била превисока за српске фирме, а стране нису хтеле да уђу у посао јер се плаше како ће бити решен проблем власништва над скоро 18.000 хектара земље.

Поред ниске цене, предност је и то што ће дугове преузети држава, каже наш саговорник.

У овако измењеним условима за приватизацију, Петар Матијевић, власник Месне индустрије „Матијевић“, који је заједно с Миодрагом Костићем и његовом „МК групом“ направио конзорцијум како би дошли у посед ПКБ, можда се и одлучи да се јави на тендер.

- Цена од 154 милиона евра је била превисока. Приликом одређивања првобитне цене, држава није водила рачуна о томе да је дошло до драстичног пада цена пољопривредних производа и да постоји ризик улагања у ту област. Овога пута и то би требало да утиче на цену уколико је држава заиста заинтересована да прода ПКБ. Још сам интересент за тај комбинат, али тек када буде расписан тендер моћи ћу да кажем да ли ћу се пријавити на њега и да ли ћу учествовати сам или са конзорцијумом. То зависи и од односа с немачким „Тенисом“, који је заинтересован да купи моју фирму - каже Матијевић за „Блиц“.

Министар привреде Жељко Сертић истиче да је за државу најбитније да је с банкама договорено да се пролонгира наплата дугова.

- То ПКБ омогућава да настави да ради и да не оде у стечај. Све друго биће у складу са законом и договором с градом - каже Сертић за „Блиц“.

Синдикати најављују акцију

Синдикати сматрају да Влада намерно умањује вредност ПКБ како би се неком на распродаји дало велико богатство. „Вредност комбината је бар три пута већа. Нећемо то мирно гледати“, каже Милош Ђорђевић, председник Самосталног синдиката ПКБ. Он наводи да је почело је пријављивање за социјални програм по којем ће радници по години стажа добити 300 евра.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер